Wiosna Reggae we Wrocławiu


2013.02.23

opublikował:

Wiosna Reggae we Wrocławiu

Pierwszy Dzień Wiosny przy dźwiękach różnych odmian muzyki reggae witać będziemy w klubie muzycznym Łykend.

21 i 22 marca zagrają dla Was: Habakuk, Cała Góra Barwinków, Mixtura oraz Foliba z gościem specjalnym z Burkina Faso – legendarnym bębniarzem Tahirou Djembe Ouedraogo.

Habakuk – polski zespół reggae wywodzący się z Częstochowy. Jego nazwa pochodzi od imienia biblijnego proroka Habakuka. Początki formacji sięgają 1989 roku, gdy na wspólnym jamowaniu spotykały się grupy Engaddi z Częstochowy i Samuel z pobliskiego Będzina. Engaddi było kapelą stworzoną przez lidera Habakuka – Wojciecha „Brodę” Turbiarza, natomiast Samuela tworzyli Jacek i Mariusz Karolewscy. W 1990 roku spotkania te zaowocowały powstaniem Habakuka.

Cała Góra Barwinków – polski zespół muzyczny grający muzykę reggae i ska. Zespół powstał latem 2002, chociaż jego początki sięgają 1998. Grupa powstała w Kłobucku i tam też działa, obecnie kilku jej członków studiuje w Warszawie. Nazwa grupy pochodzi od tytułu tomiku wierszy Jerzego Harasymowicza. Zespół określa swoją muzykę jako mieszankę ska, reggae i rocksteady z mocnymi wpływami punk rocka. Znakiem rozpoznawczym CGB jest rozbudowana i wysunięta na pierwszy plan sekcja dęta.

Mixtura to projekt muzyków znanych z formacji EastWest Rockers, Jamal, Ras Luta, Ocean, Managga i Contra – łączący nowe brzmienia, elektronikę, elementy hip-hopu, dubstepu, rocka i jamajski puls. Głos Grizzlee`go można usłyszeć m.in. na płytach EWR, Jamala oraz w licznych udziałach gościnnych z Maleo Reggae Rockers, Sidneyem Polakiem, Grubsonem, Molestą.

Zespół Foliba powstał w 2005 roku w Brzegu, założony przez Łukasza Dembińskiego. W skład zespołu wchodzi pięć osób z Wrocławia. Jest to projekt zrodzony z czystej pasji do bębnów i kultury afrykańskiej. Muzyka zespołu wyrażona jest poprzez rytm bębnów i towarzyszący mu taniec. Koncert Foliby to pełne ekspresji, niezwykłe widowisko na scenie, nie pozostawiające nikogo obojętnym. Muzyka którą wykonują jest oparta na tradycyjnych rytmach pochodzących z Zachodniej Afryki. Zawiera bogate aranżacje muzyczne, wykonywane na instrumentach takich jak: djembe, dundun, balafon oraz shekere, które w połączeniu z tańcem afrykańskim i kolorowymi strojami, emanują niesamowitą energią i radością. Swoje umiejętności doskonalili pod okiem znakomitych muzyków z Afryki na licznych warsztatach w Europie oraz podczas wizyt w Afryce zachodniej (Gwinea, Senegal, Mali i Burkina Faso). Teraz dzielą się swoją wiedza, organizując warsztaty perkusyjne i taneczne na terenie całego kraju. Na swoim koncie mają ponad kilkaset zrealizowanych koncertów i warsztatów na terenie całego kraju, jak również za granicą.

Tahirou Djembe Ouedraogo – urodził się w 1970 roku w Burkina Faso, gdzie od 13 roku życia zaczął grać na bębnie Djembe . Dwa lata później stał się uczniem słynnego Djembefola z Burkina Faso Adama Drame , dołączająć do jego słynnego zespołu: „Foliba” z którym koncertował przez lata, aż do momentu założenia swojej własnej grupy: „Ensemble de Tahirou Djembe” gdzie tworzy utwory w oparciu o tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej. Na swoim koncie ma dwie płyty „Burkina Faso” oraz „Boli Bana”, które rozeszły się po świecie i zostały przyjęte z dużym uznaniem.

Na co dzień Tahirou jest mieszkańcem Bobo-Djoulasso – kulturalnej stolicy Burkina Faso, gdzie tworzy i regularnie uczestniczy jako muzyk w koncertach i przede wszystkim w tradycyjnych uroczystościach będących częścią wspaniałej kultury Mandingue. U siebie w mieście jak i w kraju uważany jest za ważną osobowość muzyczną, będąc jednym z najpopularniejszych muzyków. Często podróżuje po świecie grając koncerty i prowadząc warsztaty gry z rytmów Afryki Zachodniej. Jest uważany za dobrego pedagoga muzycznego.

Wiosna Reggae 2013 – Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38

21.03.13 godz.20.00 

Habakuk

Mixtura

bilety: 20 zł – pierwsze 50 szt., 25 zł – przedsprzedaż, 30 – w dniu koncertu

 

22.03.13 godz.20.00

Cała Góra Barwinków

Foliba & Tahirou Djembe Ouedraogo (Burkina Faso)

bilety: 20 zł – pierwsze 50 szt., 25 zł – przedsprzedaż, 30 – w dniu koncertu

karnety 2 – dniowe: 30 zł – pierwsze 50 szt., 40 zł – przedsprzedaż, 50 – w dniu koncertu

Polecane

Share This