Wkrótce premiera niepublikowanego numeru Chady


2020.11.12

opublikował:

Wkrótce premiera niepublikowanego numeru Chady

Już 16 listopada fani będą mogli sprawdzić prawdopodobnie ostatni utwór nagrany za życia przez śp. Tomasza Chadę. Singiel „Jak nie być szczęśliwym” został wyprodukowany przez RX-a, który tak wspomina proces jego powstawania:

Tomek miał w zapasie dużo tekstów, które spisywał podczas pobytu w zakładzie karnym. Po drugiej stronie muru Chada nie próżnował – pisał dużo i konkretnie. Dbałem o to, żeby miał pod co pisać i choć z wiadomych względów nie zawsze udawało mi się dostarczyć mu świeże bity, to czasem mieliśmy szczęście – przykładem tego jest np. numer „Na Farta”.

Niestety, jedyne wokale jakie zostawił po sobie w studiu, to czter zwrotki do dwóch numerów – „Zwykły Facet” (utwór miał swoją premierę w zeszłym roku) oraz właśnie „Jak nie być szczęśliwym”. Co ciekawe, Tomek nagrywał wokale pod ten utwór z drutowaną szczęką.

Po powrocie do pełni zdrowia, Chada chciał ruszyć z pracą nad dwoma projektami – ze mną miał pracować nad „Recydywistą 2”. Na początku nie byłem przekonany czy jest sens robić bezpośrednią kontynuację „jedynki”, ale Tomek wytłumaczył mi koncept – wszystkie teksty jakie napisał w więzieniu były tym miejscem tak mocno przesiąknięte, że nie było innej opcji, niż po prostu wyrzucić to z siebie i zamknąć ten temat. Kolejne teksty i kawałki miały już powstawać na wolności.

Wokale do „Jak nie być szczęśliwym” podłożyłem pod jeden z bitów, które zostały przez Tomka przybite na kontynuację „Recydywisty”. Numer ten nie miał nawet refrenu, był nagrany ciągiem. Doszedłem jednak do wniosku, iż warto będzie pociąć wokale, w efekcie czego zrobiłem dwa refreny i dwie zwrotki. To bardzo ciężki utwór, który brutalnie pokazuje problem, z którym bardzo często spotykają się artystyczne dusze – dla świata jesteśmy uśmiechnięci od ucha do ucha, jednak gdy zostajemy sami, nawiedzają nas demony, z którymi prowadzimy nierówną walkę.

Polecane

Share This