Wokalista Cinematic Orchestra i Feist solo


2012.04.20

opublikował:

Wokalista Cinematic Orchestra i Feist solo

Znamy go z występów z Feist i The Cinematic Orchestra. Duma Montrealu powraca z płytą „Adventures in Your Own Backyard”, pełną subtelnie olśniewających dźwięków z kręgu muzyki klasycznej, indie pop i downtempo.

Muzyczna przygoda Patricka Watsona rozpoczęła się znakomicie – wydany w 2003 r. debiut zapowiadał powstanie groźnego konkurenta dla Arcade Fire, Godspeed You! Black Emperor i innych gwiazd kanadyjskiej alternatywy. Posypały się również propozycje występów przed takimi artystami jak Feist, Phillip Glass czy Steve Reich. Potem było już tylko lepiej. Przełomowy dla zespołu „Patrick Watson”, jak i dla samego artysty, okazał się być wydany trzy lata później krążek „Close to Paradise”, który osiągnął w Kanadzie status złotej płyty, a w 2007 roku został uhonorowany nagrodą Polaris Prize.

Polskiej publiczności Patrick Watson prawdopodobnie znany jest przede wszystkim ze współpracy z bardzo popularnym w naszym kraju brytyjskim The Cinematic Orchestra. Efektem wspólnego grania jest kilka utworów z „Ma Fleur”, między innymi piosenka otwierająca album, zatytułowana „To Bulid a Home”. Idea współdziałania różnych artystów stała się również powodem zawiązania zespołu Patrick Watsona.

Po trwających łącznie 5 lat trasach koncertowych promujących „Close to Paradise” i drugą płytę „Wooden Arms” muzycy wrócili na swoje podwórko i postanowili „stworzyć muzykę, której sami chcieliby słuchać w domu”. Podjęli również decyzję, jak się później okazało bardzo szczęśliwą, by prawie cały materiał na „Adventures in Your Own Backyard”. nagrać w mieszkaniu Patricka. Efekt ich pracy jest poruszający. W przeciwieństwie do poprzednich albumów, których inspiracje sięgają nieraz bardzo daleko, „Adevtures…” to przede wszystkim muzyka stwarzająca wrażenie intymności. Kompozycje wokalisty i pianisty Patricka Watsona, gitarzysty Simona Angella, perkusisty Robbiego Kustera i basisty Mishki Steina uwodzą pięknem niebanalnej swojskości. Szczególnie duża dawka komplementów należy się samemu Watsonowi, którego lekki głos raz po raz zaskakuje barwą, meandruje i kluczy. Intrygować mogą również trudne do zidentyfikowania dźwięki pojawiające się na płycie. Watson znany jest z wykorzystywania w swoich aranżach niecodziennych „instrumentów”,  m. in. rowerów, zegarków i łyżek.

Dwanaście utworów na najnowszym longplayu Patricka Watsona to dwanaście przygód z muzyką ambitną i wrażliwą na bliskość – na to, co swoje, domowe i na to, co za oknem, na podwórku. „Adventures…” są otwarte na nowe brzmienia, celują wysoko i bezbłędnie trafiają. Pojawiające się w prasie porównania do takich gigantów jak Jeffa Buckley, Antony Hegarty czy Nick Drake są zdecydowanie uzasadnione.

Patrick Watson

„Adventures in Your Own Backyard”

2012 Domino / Isound Labels

   

Tracklista:

01. Lighthouse

02. Blackwind

03. Step Out For A While

04. The Quiet Crowd

05. Into Giants

06. Morning Sheets

07. Words In The Fire

08. The Things You Do

09. Strange Crooked Road

10. Noisy Sunday

11. Adventures In Your Own Backyard

12. Swimming Pools

Polecane

Share This