Wokalistka najsłynniejszego polskiego tercetu nie żyje


2019.05.01

opublikował:

Wokalistka najsłynniejszego polskiego tercetu nie żyje

O śmierci Izabeli Skrybant – Dziewątkowskiej, dowiadujemy się z oficjalnego profilu faceeb’okowego Tercetu Egzotycznego.

„Szanowni Państwo, z ogromnym bólem zawiadamiamy, że rano 01 05 2019, po walce z ciężką chorobą, zmarła Izabela Skrybant-Dziewiatkowska – ikona polskiej sceny muzycznej, liderka Tercetu Egzotycznego”.

Tercet Egoztyczny powstał w 1963 roku we Wrocławiu. Tworzyli go Zbigniew Dziewiątkowski, jego żona Izabela oraz Mieczysław Metelski, zastąpiony po trzech latach przez Zbigniewa Adamkiewicza. Zespół wyróżniał się charakterystycznym imagem, na który składały się meksykańskie stroje i sombrera. W 1966 roku ukazał się pierwszy album zespołu, zatytułowany Tercet Egzotyczny, na którym znalazły się zarówno hiszpańskie klasyki, jak i polskie utwory. Wśród nich pojawiła się piosenka Pamelo, żegnaj.

Przez ponad 35 następnych lat Tercet Egzotyczny koncertował z powodzeniem na całym świecie, odwiedzając 49 razy USA. Dzięki Johnowi Bardelowi, który w latach 1967-75 był menedżerem zespołu, grupa mogła odwiedzić wielokrotnie takie państwa jak Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania i Grecja. Mimo licznych fanów w rodzimym kraju, grupa przez cały ten czas była ignorowana przez polskie media. Dopiero w 1992 roku zaproszono Tercet Egzotyczny po raz pierwszy na festiwal w Sopocie, a entuzjastyczne przyjęcie publiczności spowodowało zmianę nastawienia polskich mediów do twórczości zespołu.

W grudniu 2015 Universal Music Polska wydał 3-płytowy, jubileuszowy album „Tercet Egzotyczny – 50 lat Legendy Polskiej Muzyki”. (Wikipedia)

Polecane

Share This