„Wolność” wg Baranovskiego i Tego Typa Mesa


2020.11.05

opublikował:

„Wolność” wg Baranovskiego i Tego Typa Mesa

fot. mat. pras.

W marcu tego roku Baranovski i Ten Typ Mes zasiedli wspólnie na kanapie w programie Kuby Wojewódzkiego. Jeden z najbardziej cenionych polskich raperów opowiadał tam o swoim literackim debiucie. Baranovski, świeżo po sukcesie hitowego „Czułego miejsca”, zaprezentował wówczas widzom zaaranżowaną na akordeon swoją wersję „Bellyache” z repertuaru Billie Eilish.

Wkrótce po programie obaj artyści postanowili nagrać wspólnie piosenkę. Tak powstała „Wolność”, której uniwersalny przekaz brzmi szczególnie mocno i donośnie w kontekście aktualnych wydarzeń w Polsce.

Pewnego dnia obudziłem się w świecie, w którym nie mogłem wyjść na ulicę, nie mogłem spotkać się z ludźmi, których bliskość jest dla mnie codziennością. Wtedy dotarło do mnie jak bardzo proza mojego życia uzależniona jest od wolności. Postanowiłem to opisać. Do pełni szczęścia potrzebowałem innej perspektywy, a zarazem wzmacniacza przekazu. Na myśl przychodziła mi jedna osoba: Ten Typ Mes. Jego błyskotliwa analiza rzeczywistości towarzyszy mi od lat I często inspiruje. Mes przyjął moje zaproszenie i pomógł mi stworzyć jeden z najważniejszych utworów w mojej dotychczasowej karierze – mówi o kulisach współpracy Baranovski.

Zaproszenie Wojtka przyjąłem bez wahania, bo cenię samowystarczalnych singer-songwriterów. Mam nadzieję, że udało nam się wspólnie wnieść do polskiego popu kilka nieczęstych obserwacji. Od palenia papierosów po religię – kochamy tytułową wolność i badamy jej granice. Piosenka powstała już kilka miesięcy temu, w dniu premiery mamy więc balans między pesymizmem tekstu, a optymizmem, którym zarażają mnie ostatnio tłumy na ulicach – komentuje Ten Typ Mes.

Sprawdź też: Mes: Nie jestem zaskoczy, że gamonie z PiSu spłacają teraz długi wobec watykańskiej mafii

Premierze singla towarzyszy wyjątkowy klip zrealizowany na ulicach Warszawy w piątek 30 października podczas największej jak dotąd manifestacji w proteście przeciwko aktualnej władzy i próbom odbierania podstawowych swobód obywatelskich w Polsce.

Autorką klipu jest nagradzana już za swoje realizację młoda reżyserka Patrycja Polkowska, na co dzień związana z projektem Papaya Young Directors.

Polecane


Share This