Wschodząca gwiazda izraelskiego soulu przyjedzie do Polski


2016.07.24

opublikował:

Wschodząca gwiazda izraelskiego soulu przyjedzie do Polski

„Zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków” – mówi o Ester Radzie Alicia Keys.

Ester Rada zwróciła uwagę krytyków wydanym w 2013 EP-ką „Life Happens”. Od wydania płyty popularność artystki rośnie – odbyła długą trasę koncertową po USA, Kanadzie i Europie, była też gościem festiwalu Glastonbury. W 2014 roku nagrała debiutancki album „Ester Rada”. Także w 2015 r. Rada została zaproszona do współpracy przy unikalnej serii albumów z muzyką nagrywaną na pustyni. Jej twórcami są Rejoicer, izraelski producent oraz saksofonista Eyal Talmudi. Seria jest eksperymentem – zaproszeni muzycy grają freestyle, a Ester śpiewa i rapuje,  swobodnie żonglując językami między angielskim, hebrajskim i amharskim (etiopski). Miejsce nagrania płyty, z dala od miasta, pozwoliło muzykom na większą swobodę i poddanie się wpływom krajobrazu. W nagraniach łączą blues, hip-hop, afrobeat, R&B i elementy tradycyjnej muzyki etiopskiej. Album „Diving Shadows” z udziałem Rady jest drugą płytą wydaną w tej serii.

Rada wśród najważniejszych inspiracji wskazuje Ninę Simone, Erykah Badu i Lauryn Hill. Alicia Keys, której koncert otwierała w Izraelu, była nią zachwycona: Zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków – mówiła Keys.

Ester Rada wystąpi w Polsce 1 października. Artystka będzie gwiazdą 12. edycji festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Koncert odbędzie się w namiocie festiwalowym przed Pałacem Kultury i Nauki.

 

Polecane

Share This