Wszystkie śmierci 2Paca. Ile prawdy jest w teoriach spiskowych?

Upokorzenie, zemsta czy hip-hopowy konflikt? W ostatnich dniach powrócił temat śmierci 2Paca. Dlaczego zastrzelono rapera? Przypominamy najgłośniejsze wersje wydarzeń.


2016.02.14

opublikował:

Wszystkie śmierci 2Paca. Ile prawdy jest w teoriach spiskowych?

Wszyscy byśmy chcieli, aby 2Pac żył. Wizja tego, jak zmarły prawie dwadzieścia lat temu raper odnalazłby się na współczesnym rynku wśród najpopularniejszych dziś brzmień, potrafi rozpalić wyobraźnię. Czy nagrywałby trap? Cloud? A może pozostałby muzycznym konserwatystą, nieczułym na mody? Pewnej namiastki tego, jak mógłby brzmieć 2Pac w różnych stylistykach, dostarczają nam liczne remiksy w internecie. Wśród części fanów wciąż jednak żywa jest nadzieja, że ich ulubiony wykonawca pewnego dnia wróci do świata żywych.

Ich zdaniem jest wiele dowodów na to, że Shakur zostawił obietnicę „zmartwychwstania”. Argumentacja przypomina jednak sprawę znaną jako „Paul nie żyje” – podobnie jak The Beatles, którzy ponoć porozsiewali po swoich nagraniach i grafikach ślady sugerujące śmierć McCartneya w latach 60. i zastąpienie go sobowtórem, tak wielbiciele 2Paca widzą w jego twórczości sygnały tego, że raper upozorował swoją śmierć. Rzekomych dowodów na to znajdziecie w sieci mnóstwo. Odsyłam choćby do tych wyliczeń .

O wiele bardziej zastanawiająca – i chyba jednak bliższa rzeczywistości – jest kwestia dotycząca tego, kto stoi za zabójstwem 2Paca. „Organy ścigania w całym kraju nie były wielkimi fanami Tupaca. Jestem absolutnie pewien, że wiedzą, co się stało. To jest Ameryka. Znaleźliśmy Bin Ladena”, mówił  przed dwoma laty EDI Mean, członek Outlawz, ekipy zaprzyjaźnionej z 2Pakiem. Wygląda na to, że apel Meana został wysłuchany. W ostatnich dniach temat śmierci rapera wrócił na tapetę za sprawą wypowiedzi Grega Kadinga, byłego funkcjonariusza policji w Los Angeles, obecnie detektywa.

Kading był członkiem specjalnego zespołu, któremu w 2006 roku powierzono zadanie przewietrzenia akt dotyczących zabójstw 2Paca i jego zaciekłego wroga, Christophera „Notoriousa BIG” Wallace’a (został zastrzelony w marcu 1997 roku). Decyzja o ponownym zbadaniu sprawy zapadła po tym, jak matka Wallace’a oskarżyła władze Los Angeles o krycie sprawców śmierci jej syna. W trakcie śledztwa Kading dotarł do Duane’a Keitha “Keffe D” Davisa, członka gangu Crips. Davis – zachęcony perspektywą oddalenia innych ciążących na nim zarzutów – ujawnił ponoć, że zlecono mu zabójstwo 2Paca. Zleceniodawcą miał być P. Diddy, szef wytwórni Notoriousa, który za śmierć Shakura i Suge’a Knighta (szefa Death Row Records) był gotów zapłacić milion dolarów. Davis przekazał propozycję swojemu kuzynowi, Orlando Andersonowi i to on miał ostatecznie pociągnąć za spust. Z kolei Knight, który przeżył tragiczne ostrzelanie samochodu w Las Vegas we wrześniu 1996 roku, miał się zemścić i za trzynaście tysięcy dolarów wynająć członka gangu Bloods, by ten zastrzelił Notoriousa. Innymi słowy, zdaniem Kadinga za morderstwem obu raperów stoją szefowie dwóch wiodących wówczas wytwórni hip-hopowych.

Za wersją byłego policjanta LAPD przemawiają wspomniane (choć nigdy niepotwierdzone) zeznania Davisa oraz nagranie ze spotkania gangu Crips, na którym Diddy jakoby się pojawił i krzyczał, że za śmierć Tupaca i Knighta jest gotów oddać fortunę . Brak natomiast zeznań rzekomo bezpośredniego sprawcy śmierci 2Paca, Orlando Andersona. On bowiem zginął w 1998 roku w innej, niepowiązanej ze sprawą 2Paca strzelaninie w dzielnicy Compton.

Pełną wersję wydarzeń Kadinga będą mogli zobaczyć tej wiosny widzowie serwisu Netflix w dokumencie „Murder Rap”. Historia nie jest jednak nowa, bo podstawą dla filmu będzie książka Kadinga o tym samym tytule, wydana w 2011 roku. Nie jest to także pierwszy zwrot akcji w historii zabójstwa 2Paca. Teorii dotyczących tej śmierci jest o wiele więcej.

1. Bodaj najgłośniejszym echem odbił się dwuczęściowy artykuł Chucka Phillipsa opublikowany w 2002 roku w „Los Angeles Times” (http://articles.latimes.com/2002/sep/06/business/fi-tupac6 ). Dziennikarz przeprowadził roczne śledztwo i doszedł do następujących konkluzji: „Strzelali członkowie gangu Southside Crips z Compton, by zemścić się na 2Pacu za to, że ten kilka godzin wcześniej pobił jednego z nich, Orlando Andersona. To właśnie on pociągnął za spust. Policja z Las Vegas wykluczyła go jednak z grona podejrzanych, przesłuchując zaledwie raz i to bardzo pobieżnie”. Zdaniem Phillipsa kluczowa w tej sprawie była niedbałość lokalnej policji, która w ogóle nie powiązała wspomnianej awantury w jednym z klubów w Las Vegas z późniejszą o kilka godzin strzelaniną. Według dziennikarza Andersonem i jego kolegami kierowała przede wszystkim chęć zemsty za doznane chwilę wcześniej upokorzenie. Z taką wersją wydarzeń zgadza się też były ochroniarz Shakura, Frank Alexander, w wywiadzie  dla „Sabotage Times”.

2. W swoim artykule Phillips rozwinął jednak swoją tezę o chęci zemsty i sprawę zabójstwa 2Paca powiązał z konfliktem rapera z Notoriousem BIG. Zdaniem dziennikarza nowojorski rywal Shakura miał dostarczyć członkom gangu Crips półautomatyczną broń i zapłacić milion dolarów za zabójstwo autora „California Love”. To wersja bliska tej, którą lansuje obecnie Kading.

3. Teorię, która zupełnie porzuca kwestię konfliktu z Notoriousem BIG, promował inny detektyw LAPD, Russell Poole. Dotarł on do listu, który Malcolm Patton, jeden z podejrzanych o zabójstwo 2Paca, przekazał siostrze Roberta Sorii, jednego z informatorów Poole`a. Według notki 2Pac nie był głównym celem zabójców. W strzelaninie miał zginąć przede wszystkim Suge Knight, na czym ponoć bardzo zależało jego ówczesnej żonie Sharicie Knight oraz Reggiemu Wrightowi Juniorowi, szefowi ochrony w Death Row Records. „Suge właśnie się rozwodził z Sharithą i gdyby zginął w tej strzelaninie, Sharitha przejęłaby większość biznesu Death Row”, twierdzi Poole. „Dlatego udała się do Wrighta Juniora, który podczas odsiadki Knighta zarządzał Death Row”. Zdaniem detektywa para mogła pozostać przez tyle lat bezkarna, ponieważ „podpowiadali setki, jeśli nie tysiące fałszywych tropów, które podchwytywał były dziennikarz LA Times, Chuck Phillips”.

4. Poole idzie w swoich podejrzeniach jeszcze dalej. Jego zdaniem jedną spośród trzech osób strzelających do 2Paca w tragiczną wrześniową noc był Donald Smith, raper dobrze znany fanom hip-hopu pod ksywką Lil Half Dead. Miał on mieć swój prywatny powód, by zabić 2Paca. Gdy w 1991 roku Shakur nagrywał swój debiut, „2Pacalypse Now”, Half Dead przekazał raperowi swoje demo, na którym znajdowała się piosenka „Brenda`s Got A Baby”. Było to pierwsze i ostatnie spotkanie artystów, zaś „Brenda`s…” – piosenka napisana rzekomo przez Half Deada – stała się później jednym z pierwszych ważniejszych utworów 2Paca. Smith mógł więc strzelić do Shakura, mszcząc się za kradzież kompozycji.

Upokorzenie, zemsta, hip-hopowy konflikt – motywów stojących za zabójstwem 2Paca jest co najmniej kilka. Możemy być pewni, że w 2016 roku, gdy przypada 20. rocznica śmierci rapera, domysłów będzie jeszcze więcej.

Polecane