Wybuchowa współpraca ROSALÍI z kontrowersyjną artystką z Dominikany


2021.09.04

opublikował:

Wybuchowa współpraca ROSALÍI z kontrowersyjną artystką z Dominikany

Niedawno ROSALÍA opublikowała na swoich social mediach wpis: „Kobiety z Dominikany tworzą najlepsze gry słów, naprawdę”. W tym tygodniu dominikańska artystka Tokischa dołącza do ROSALÍI w jej pierwszej eksploracji gatunku dembow, prezentując wspólny singiel „Linda”.

Po trzech latach swojej kariery Tokischa jest prawdopodobnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych artystek na scenie muzycznej. Jej wszechstronność doprowadziła ją do mieszania gatunków rap, trap, dancehall i dembow. Artystka natychmiast przykuwa uwagę swoim charakterystycznym brzmieniem i wokalem, które do tej pory zachwyciły wielu wybitnych artystów, takich jak Anuel AA, Bad Bunny i Ozuna. Dziś po raz kolejny szturmem podbija branżę, tym razem z nowym singlem „Linda” z ROSALÍĄ, uważaną za jedną z najbardziej eklektycznych artystek na świecie. Opowiadając o współpracy, Tokischa mówi: „Rosalía jest dla mnie wielką inspiracją. To bardzo zdyscyplinowana, pracowita i urocza osoba. Jest niczym anioł. Jestem wdzięczna za tę możliwość nauki i rozwoju”.

Jako artystka, która nieustannie przełamuje bariery dla hiszpańskojęzycznych artystek, ROSALÍA opisywana jest jako „skomplikowany geniusz, który rezonował jak fala uderzeniowa odzwierciedlająca kobiecość i siłę. To liderka nowego pokolenia, które uczyniło flamenco światowym fenomenem, stając się jednocześnie najbardziej ekscytującą gwiazdą popu na Ziemi”. ROSALÍA tak opowiada o współpracy: „Toki jest silną i niezastąpioną kobietą, która nie dostosowuje się do żadnych schematów, ale reprezentuje wszystkie kobiety ze względu na poświęcenie się wolności. Podziwiam ją, ponieważ jest sobą bez skrupułów i nie stara się być wzorem do naśladowania. Nasza piosenka powstała w Los Guandules, gdzie ciepło przyjęli i zainspirowali mnie jej hojni mieszkańcy przepełnieni kreatywnością. Viva dembow i viva la República Dominicana!”.

Jak to określiła ROSALÍA podczas niedawnego wywiadu w Dominikanie, „Tokischa jest kobietą zuchwałą, kobietą, która mówi szczerze i nie boi się sprawić, by ludzie poczuli się niekomfortowo. Jest kobietą, która będzie mieć duży wpływ dzięki przesłaniu, które niesie i tym, co reprezentuje. Jest kobietą, która powoduje dyskomfort – zdaje się, że kobiety mają tendencję do robienia tego, gdy nie są wystarczająco «przyzwoite». Koniec końców od kobiet zawsze oczekuje się, że będą zachowywać się w określony sposób, ale uważam, że konieczne jest, aby kobiety były takie, jakie chcą być”. Piosenka „Linda” została napisana przez Tokischę, ROSALÍĘ, Leo RD i Raimy, a produkcją zajęli się Leo RD i ROSALÍA. Teledysk został nakręcony na Dominikanie w reżyserii Raimy. Zarówno singiel, jak i klip są już dostępne na wszystkich cyfrowych platformach streamingowych.

Tokischa to wschodzący talent, który dekonstruuje wyobrażenia i normy otaczające role kobiet. Jej styl to surowy, autentyczny trap, do którego odważy się dążyć niewielu artystów. W swoim świecie Tokischa nie boi się pokazywać społeczeństwu tego, co robi, co lubi i kim jest. Promuje styl życia wolny od hipokryzji i stereotypów płciowych. Ton jej głosu jest natychmiast rozpoznawalny i jest kolejnym czynnikiem wyróżniającym jej piosenki.

ROSALÍA, zdobywczyni Grammy i ośmiu latynoskich Grammy, „szybko wskoczyła na czoło światowej sceny pop” dzięki swoim innowacyjnym fuzjom i charakterystycznemu stylowi. Wraz z wydaniem w maju 2018 roku jej przełomowego singla „Malamente (Cap.1: Augurio)” i jesiennym nadejściem jej przełomowego albumu „El Mal Querer”, fani na całym świecie szybko przyjęli fenomenalne zdolności wokalne Rosalii, połączone z jej w pełni zrealizowaną fuzją klasycznego flamenco i innych ponadczasowych gatunków muzycznych Hiszpanii, z R&B, hip hopem, współczesnymi rytmami latynoamerykańskimi i elektronicznymi bitami. W połączeniu z silnymi wpływami industrialnych sztuk wizualnych, upodmiotowienia kobiet, mody i choreografii, stało się jasne dla krytyków, że „El Mal Querer” to „nowoczesne arcydzieło, które przekracza granice i wyróżnia się praktycznie spośród wszystkiego innego w globalnym popowym krajobrazie”. Ze względu na wpływ albumu i dodatkowe single wydane w 2019 roku, ROSALÍA zdobyła nagrodę Grammy i dała niesamowity występ na żywo podczas ceremonii, otrzymując pierwszą w historii nominację do nagrody dla najlepszego nowego artysty jako hiszpańskojęzycza artystka oraz osiem latynoskich Grammy (w tym Album Roku) i dwie MTV VMA. Ma na koncie liczne okładki magazynów, występy na festiwalach Coachella i Lollapalooza, najczęściej oglądany teledysk na YouTube w 2019 roku pośród żeńskich artystek oraz miejsce na listach „Najlepszej muzyki dekady” między innymi w Rolling Stone, Billboard, GQ, The Los Angeles Times i Pitchfork. W 2020 roku ROSALÍA była pochłonięta pisaniem i nagrywaniem swojego kolejnego albumu, jednocześnie nawiązując przełomową współpracę z markami w ramach kampanii „Viva Glam” firm Nike i MAC. Drugi rok z rzędu była czołową zdobywczynią latynoskich Grammy, współpracując z takimi artystami jak Travis Scott, Bad Bunny, The Weeknd i Billie Eilish przy ogromnych hitach streamingowych. Sfotografowana przez Annie Leibovitz w styczniu 2021 stała się pierwszą hiszpańskojęzyczną artystką, która pojawiła się na okładce amerykańskiego Vogue’a w ramach „Vogue Values”. Niedawno magazyn Rolling Stone nazwał jej nadchodzące wydawnictwo jednym z „54 najbardziej oczekiwanych albumów 2021 roku”.

Polecane

Share This