Wystartował Festiwal Ogrody Muzyczne


2011.07.19

opublikował:

Wystartował Festiwal Ogrody Muzyczne

Początek tygodnia to kameralny koncert z tangiem argentyńskim w roli głównej. 18 lipca gościem Ogrodów Muzycznych będzie Silvana Deluigi – wokalistka, uznawana za jedną z najwybitniejszych interpretatorek tang  argentyńskich, która wraz z Juanem  José Mosalinim (bandoneon) i Olivierem Sensem (kontrabas) zaprezentuje program „Tangos”

19 i 20 lipca na Festiwalu zaprezentowane będą filmy o wybitnych Polakach. 19 lipca wyświetlone zostaną 2 dokumenty o wielkich Polkach, laureatkach nagrody Nobla. Pierwszy pt. Spotkanie z Marią w reż. Ewy Cendrowskiej to biograficzny materiał o życiu Marii Skłodowskiej-Curie, drugi pt. Chwilami życie bywa znośne w reż. Katarzyny Kolendy-Zaleskiej to wspólna podróż reżyserki z poetką i niezwykłym człowiekiem – Wisławą Szymborską. Poetka słynie z tego, że bardzo chroni swoją prywatność, unika wywiadów i  wystąpień publicznych. To, że wyraziła zgodę na realizację dokumentu i wzięła w nim udział, stanowi o wyjątkowości tego filmu.

Gościem wieczoru będzie Stanisław Galant: wydawca książki „Autobiografia Marii Skłodowskiej-Curie. Wspomnienia o P. Curie” Dom  Promocyjno-Wydawniczy Gal

21 lipca wyświetlany będzie dokument biograficzny o Andrzeju Panufniku – wybitnym polskim kompozytorze. Film zatytułowany „Tata zza żelaznej kurtyny” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego to prezentacja życia kompozytora, którą opowiada jego syn – Jem (Jeremy Panufnik). Dokument  uhonorowano dwiema nagrodami w 2010 roku: „Nos Chopina” na warszawskim Festiwalu Filmowym Planete Doc Review i nagrodą główną „Wydarzenie Nurtu” na kieleckim Ogólnopolskim Niezależnym Przeglądzie Form Dokumentalnych „Nurt”.

Gościem wieczoru będzie Stefan Sutkowski: Dyrektor Naczelny i Artystyczny Warszawskiej Opery Kameralnej.

22 lipca widzowie Festiwalu obejrzą operę Mieczysława Weinberga „Pasażerka” w reż. Davida Pountney’a. Libretto do opery autorstwa Aleksandra Miedwiediewa powstało na podstawie książki Zofii Posmysz „Pasażerka”. Autorka będzie gościem wieczoru. 

Opera „Pasażerka” powstała w 1968 roku i przedstawia zagładę w Auschwitz. Niestety za życia kompozytora nie doszło do premierowego wykonania opery,  gdyż została uznawana przez władze  sowieckie za dzieło podejrzane ideologicznie. Realizacja prezentowana na Festiwalu Ogrody Muzyczne to nagranie z prapremierowego wykonania opery w 2010 roku na  Festiwalu w Bregencji. 

23 lipca publiczność festiwalowa spotka się z Isabel Karajan – aktorką, córką wybitnego dyrygenta Herberta von Karajana, która razem z Zespołem Kameralnym pod batutą Wojciecha Michniewskiego wystąpi w „Historii żołnierza” Igora Strawińskiego. To dzieło niezwykłe, które łączy w sobie muzykę i teatr. Opowiada baśniową historię żołnierza, który ulega podszeptom diabła i w zamian za bogactwo zamienia swe skrzypce w giełdową księgę. Muzycznie utwór jest bogaty w różnorodność, słychać w nim typowe rosyjskie motywy, elementy tanga, paso doble, walca wiedeńskiego i amerykańskiego ragtime’a.

24 lipca odbędzie się kolejny wieczór  baletowy, w trakcie którego wyświetlone zostaną dwa spektakle. Pierwszy to „Miejsce” z choreografią Matsa Eka, w wykonaniu najwybitniejszych tancerzy naszych czasów: Mikhaila Baryshnikova i Any Laguny. Film otrzymał nagrodę na Prix Italia Festiwal w 2010 roku.

Drugi spektakl to „Sąsiad”, film do muzyki Leoša Janačka w reż. Jo Strømgrena, Line’a Tørmoena, Dimitria Jourde’a. Spektakl zdobył nagrodę Grand Prix Golden Rose Festival w 2010 roku.

 

Gościem wieczoru będzie Karol Urbański: tancerz, choreograf.

***

Festiwal Ogrody Muzyczne jest organizowany od 2001 roku. W swojej dotychczasowej historii zgromadził prawie 400 tysięcy widzów. Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywają się koncerty i projekcje festiwalowe, stanowi największą letnią salę koncertową stolicy, jednorazowo w namiocie festiwalowym zbiera się około 1200 osób. Co roku, w trakcie Festiwalu prezentowanych jest ponad 30 różnorodnych wydarzeń – koncertów muzyki XIX i XX w., projekcji audiowizualnych oper, przedstawień baletowych oraz filmów dotyczących sztuki i kultury.

Polecane

Share This