Yach Paszkiewicz nie żyje


2017.12.13

opublikował:

Yach Paszkiewicz nie żyje

foto: facebook.com

W wieku 59 lat zmarł Yach Paszkiewicz, polski reżyser mający na koncie ponad 600 teledysków, członek Akademii ZPAV. Yach, właściwie Jan Paszkiewicz był pomysłodawcą i twórcą festiwalu polskich wideoklipów Yach Film. Przed kilkoma dniami odbyła się 26. edycja imprezy. Niestety, Yach nie mógł pojawić się na tegorocznej edycji, gdyż uniemożliwiał mu to stan zdrowia.

Jan Paszkiewicz urodził się 4 września 1958 w Bydgoszczy. Zaczynał jako plastyk w toruńskim klubie Od Nowa, następnie przeniósł się do Gdańska. Pierwsza edycja Yach Film odbyła się w 1989 roku w rodzinnym mieście artysty, kolejne były organizowane już w Gdańsku. Wyjątkiem pod tym względem była tegoroczna edycja zorganizowana w Opolu.

Yach Film to jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie festiwali poświęconych wideoklipom. Na koncie Yacha Paszkiewicza są klipy m.in. Heya, Illusion, Kultu, Kazika, Macieja Maleńczuka i Wojciecha Waglewskiego, Big Cyca, Golden Life czy Budki Suflera.

Poniżej prezentujemy dwuczęściowy dokument poświęcony Yachowi Paszkiewiczowi wyreżyserowany przez Dariusza Lewandowskiego.

Polecane

Share This