Z nauczycielem do kina na „Jesteś Bogiem”?


2012.10.18

opublikował:

Z nauczycielem do kina na „Jesteś Bogiem”?

Cinema City oraz Wydawnictwo Szkolne PWN organizują drugą edycję programu „W młodym kinie”. W ramach tego projektu edukacyjnego uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogą brać udział w nowoczesnych, autorskich lekcjach w kinie.

Współcześni uczniowie należą do pokolenia medialnego. Media stały się jednym z ważniejszych narzędzi wspomagających ich percepcję. W tej sytuacji można obrać dwa kierunki działań: walczyć z mediami lub też wprowadzić je do kanonu środków kształcenia – czytamy w programie. – Program „W młodym kinie” proponuje ten drugi kierunek – kształcenie i wychowanie za pomocą mediów.

W ofercie skierowanej do nauczycieli (to oni zgłaszają i rejestrują klasy na „lekcje w kinie”) znalazł się film Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”. Oto, co można w niej przeczytać:

Za sprawą niezwykłej historii Piotra Łuszcza „Magika” (Marcin Kowalczyk), Sebastiana Salberta „Rahima” (Dawid Ogrodnik) i Wojciecha Alszera „Fokusa” (Tomasz Schuchardt), nie tylko fani Paktofoniki prześledzą losy trzech kumpli z Mikołowa i Katowic, którzy dzięki oryginalnym utworom stali się głosem pokolenia młodych Polaków. Obraz „Jesteś Bogiem” ukaże dramatyczne losy zwykłych kumpli z osiedla, którzy za miłość do muzyki, wolności i niezależności gotowi byli zapłacić najwyższą cenę.

Lekcja poprzedzająca seans filmowy:

W kręgu wyzwolonych słów, dźwięków i obrazów – subkultura hip-hopu a legenda Paktofoniki w filmie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”.

Wystąpienie edukatora:

Artysta – wybraniec bogów czy społeczny odmieniec? – legenda Paktofoniki i jej lidera w filmie Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”.

Lekcja po obejrzeniu filmu:

Artysta jest zawsze sam. – świat Magika, bohatera filmu „Jesteś Bogiem”. Muzyczne wybory współczesnej młodzieży.

O ile lekcja przed seansem wydaje się dość ryzykowna (zawsze jest zabawnie, kiedy „dorośli” tłumaczą subkultury), o tyle wystąpienia tzw. edukatora „Artysta – wybraniec bogów czy społeczny odmieniec?” sami byśmy z chęcią wysłuchali… Co sądzicie o całym pomyśle?

Polecane

Share This