Zapraszamy na pokazy dokumentu o Youssou N`Dourze!


2009.08.23

opublikował:

Zapraszamy na pokazy dokumentu o Youssou N`Dourze!

Zanim 13 września w Sali Kongresowej publiczność 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur będzie mogła zachwycić się głosem i muzyką Youssou N`Doura, zapraszamy na specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Youssou N`Dour: I Bring What I Love” w reżyserii Elizabeth Chai Vasarhelyi. Dokument przybliża sylwetkę wybitnego Senegalczyka, zarówno jego dokonania artystyczne, jak i działalność społeczną. Uwaga: WSTĘP NA PIERWSZY POKAZ BEZPŁATNY!

Pierwszy, otwarty pokaz filmu odbędzie się 26.08. (środa) o godz. 13.00 w Kinie Kultura, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23. Drugi pokaz odbędzie się 4.09. (piątek) o godz. 19.00 w KinoLabie, Al. Ujazdowskie 6. Bilety w cenie 6 zł do nabycia w kasie kina.

Główną osią dokumentu Youssou N`Dour: I Bring What I Love jest okres powstawania i promocji albumu Egypt. Płyta była projektem ambitnym, przekraczającym granicę muzyki rozrywkowej. N`Dour zapragnął uczcić nim święte miejsca i najważniejsze postaci senegalskich muzułmanów. Miała to być muzyka, której Senegalczycy mogliby słuchać w okresie ramadanu, czasie wyciszenia i oddawania się religijnej refleksji. Dla wielu z nich płyta stała się jednak naruszeniem tabu. Strach przed krytyką był tak wielki, że ludzie bali się nie tylko słuchać, ale też rozmawiać o płycie. Film rejestruje obszerne fragmenty koncertów, pokazuje pasję i zaangażowanie N`Doura w walkę z uprzedzeniami.

Film został nagrodzony m.in. Nagrodą Publiczności na Sao Paulo International Film Festiwal oraz Nagrodą Specjalną Jury na Middle East International Film Festival.

[Youssou N`Dour: I Bring What I Love, reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi, USA 2008, 102 min. Opis filmu dzięki uprzejmości organizatorów festiwalu Planete Doc Review.]

***

Poniżej wyjątkowe wykonanie 7 Seconds Youssou N`Doura wraz z Dido podczas Live8 (oryginalnie nagranego w duecie z Neneh Cherry):


***

Youssou N`Dour, jedna z największych postaci współczesnej world music, artysta uchodzący obecnie za najwybitniejszego wokalistę Czarnej Afryki będzie największą gwiazdą 5. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Warszawie. Galowy koncert otwierający tegoroczne Skrzyżowanie Kultur będzie pierwszym występem N`Doura przed polską publicznością.

Youssou N`Dour urodził się w 1959 r. w senegalskim Dakarze. W wieku 16 lat był już w zasadzie gwiazdą i śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów senegalskich lat 70., Etoile de Dakar. W latach 80. jako lider grupy Super Etoile stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, łączący wpływy bardzo popularnej w Afryce muzyki kubańskiej z typowymi dla Senegalu rytmami i instrumentacją, jak też elementami soulu i jazzu.

Na światowym rynku N`Dour zaistniał dzięki nawiązaniu współpracy z Peterem Gabrielem, udziale w światowym tourneé „Human Rights Now!” Amnesty International u boku gwiazd takich jak Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Sting oraz sukcesowi wydanego w 1994 r. singla 7 Seconds, nagranego w duecie z Neneh Cherry. Swoją nowo pozyskaną publiczność, która spodziewała się kolejnych popowych przebojów, artysta wbrew oczekiwaniom szybko wciągnął w krainę tradycyjnej senegalskiej muzyki (album Nothing`s In Vain, 2002) i islamskiej duchowości (album Egypt nagrany we współpracy z Fathy Salama Orchestra, 2004). W 2005 r. N`Dour jako jedyny Afrykańczyk wystąpił na londyńskiej scenie Live 8, gdzie wykonał 7 Seconds wraz z Dido. Koncert potwierdził jego status najważniejszego współczesnego muzyka Czanej Afryki.

Rokku Mi Rokka („Dawaj i bierz”), najnowsza płyta Youssou N`Doura z 2007 r., jest kontynuacją jego przygody z muzyką tradycyjną, choć artysta nie ogranicza się na niej do stylistyki mbalax. – Mbalax nie jest jedyną muzyką, jaką mamy w Senegalu, istnieje tu cały wachlarz dźwięków i rytmów. Zabierając się do pisania tych piosenek, chciałem użyć wielu z nich – wyjaśnia wokalista. O tytule krążka mówi zaś: – „Rokku Mi Rokka” oznacza, że dajesz coś mi, a ja daję coś tobie i takie jest właśnie przesłanie tego albumu: wiele otrzymaliśmy od krajów rozwiniętych, ale pamiętajcie, że i my wiele wnieśliśmy do świata.

Youssou N`Dour wystąpi na inauguracyjnym, galowym koncercie Festiwalu w Sali Kongresowej 13 września br. – To muzyk o wprost magnetycznej charyzmie. Cieszę się ogromnie, że to właśnie Skrzyżowanie Kultur może po raz pierwszy zaprezentować tego wspaniałego artystę polskiej publiczności. To na pewno będzie wyjątkowe muzyczne święto, które wszyscy obecni zapamiętają na bardzo, bardzo długo – mówi Marek Garztecki, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu. – Myślę, że będzie to jedno z kluczowych wydarzeń tegorocznego sezonu kulturalnego nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju – dodaje.

Przed Youssou N`Dourem tego samego wieczora w Sali Kongresowej wystąpi Tcheka, jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wysp Zielonego Przylądka. Już on sam – wart jest przyjścia tego dnia do Sali Kongresowej – podkreśla Garztecki.

Bilety w cenie 30, 60 i 100 zł do nabycia w kasie Stołecznej Estrady, Sali Kongresowej oraz na stronach www.eventim.pl i www.ebilet.pl.

Kompletyny program 5. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur znajdziecie tu: http://www.estrada.com.pl/48

Polecane

Share This