Złota Płyta dla Davida Bowiego


2013.03.23

opublikował:

Złota Płyta dla Davida Bowiego

To, że był to najbardziej zaskakujący powrót tego roku, jest kwestią bezdyskusyjną – kiedy w dniu swoich 66. urodzin David Bowie ogłosił premierę nowej płyty, mimo obietnic przejścia na muzyczną obietnicę, cały świat był w szoku. Także dlatego, że nowy krążek nagrywany był w absolutnej tajemnicy i do mediów nie wyciekły najmniejsze szczegóły przygotowywanej niespodzianki.

Teraz można dodać, że jest to również powrót najbardziej spektakularny, bo album Davida Bowie „The Next Day” zaledwie w tydzień od premiery pokrył się w Polsce Złotem a w ubiegłym tygodniu był też najlepiej sprzedającą się płytą fizycznie wg listy OLiS (kilkakrotnie gościł też na szczycie iTunes Album Charts). To pierwszy tak dobry wynik Davida Bowie w naszym kraju, ale nie jedyny – Polska jest 13. krajem, w którym David Bowie trafił na # 1 list sprzedaży płyt (po m.in. Wielkiej Brytanii,  Niemczech czy Nowej Zelandii) i co istotne, większości z tych miejsc jest to najlepszy wynik Bowiego na listach sprzedaży w całej karierze! Album pokrył się też Złotem w Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, Irlandii i Szwecji. W serwisie iTunes był numerem 1 w aż 60 krajach, co też jest bezprecedensowym wynikiem. Album otrzymuje też znakomite recenzje – zarówno od krytyków, jak i fanów a klipy do utworów ‘Where Are We Now?’ i The Stars (Are Out Tonight)’ zanotowały już ponad 6 milionów wyświetleń w serwisie Youtube. Wydawnictwo ukazało się w sprzedaży 12 marca na CD, CD Deluxe (dodatkowe utwory audio) oraz na 2 płytach winylowych (z bonusem w postaci całej płyty również na CD).

W dniu ogłoszenia tej premiery amerykańskie media zgodnie stwierdziły, że David Bowie nagrał najważniejszą płytę 2013 roku nie robiąc nic poza jej wydaniem. Jak się okazuje – były to słowa prorocze.

Polecane

Share This