Zmarł Janusz Gniatkowski


2011.07.25

opublikował:

Zmarł Janusz Gniatkowski

Gniatkowski zmarł w swoim domu w Poraju w sobotę, 23 lipca.

***

Janusz Gniatkowski w dzieciństwie należał do chóru kościelnego. Po II wojnie światowej w 1946 r. osiadł w Katowicach. Ożenił się w 1949 r. z łyżwiarką Stefanią Kubasówną (obecnie druga żona Krystyna Maciejewska) Jego talentem zainteresował się Waldemar Kazanecki.

Pierwsze nagrania zarejestrował z katowickim zespołem Jerzego Haralda w roku 1954. Rok później z Nataszą Zylską i Janem Dankiem ruszył na tournée po Polsce, ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Mongolii, RFN, Francji i Austrii. Potem często wyjeżdżał do USA, Kanadzie, Australii. Nagrywał z orkiestrami Jana Cajmera i Zygmunta Wicharego.

Jego karierę przerwał poważny wypadek samochodowy (1991), po którym artysta długo wracał do zdrowia. W 2004 r. w Filharmonii Częstochowskiej świętował 50-lecie działalności artystycznej. Koncert zarejestrowała i emitowała TVP. W czerwcu 2008 odbył się uroczysty koncert z okazji 80. urodzin Janusza Gniatkowskiego, gdzie również śpiewał sam Jubilat.

W dniach 15-16 września 2007 r. odbył się I Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, w którym również sam artysta brał udział. W dniach 13-14 września 2008 miał miejsce II Festiwal Piosenek Janusza Gniatkowskiego, podczas którego mogliśmy znów także podziwiać śpiewającego Janusza Gniatkowskiego.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999).

(źródło: Wikipedia)

Polecane

Share This