Zmarł Marty Balin, założyciel Jefferson Airplane


2018.09.29

opublikował:

Zmarł Marty Balin, założyciel Jefferson Airplane

foto: mat. pras.

W czwartek w wieku 76 lat zmarł Marty Balin, wokalista Jefferson Airplane. Dopiero wczoraj wieczorem informację do publicznej wiadomości podał Rolling Stone. Przyczyna śmierci muzyka jest nieznana.

Balin założył Jefferson Airplane z Paulem Kantnerem w 1965 roku. Grupa szybko podbiła San Francisco i okolice, z czasem jej sława rozprzestrzeniła się na całe Stany. Debiutancki album Jefferson Airplane” „Takes Off” ukazał się w październiku 1966 roku. Miesiąc po jego premierze do zespołu dołączyła wokalistka Grace Slick, z którą grupa wylansowała dwa duże hity – „White Rabbit” oraz „Somebody To Love”. Obie piosenki trafiły na drugi krążek Jefferson Airplane zatytułowany „Surrealistic Pillow”.

Balin opuścił grupę w 1971 roku, dwa lata po koncercie na festiwalu Woodstock. Muzyk tłumaczył swoją decyzję obecnością zbyt dużej ilości narkotyków w środowisku zespołu, przyznał też, że do takiego kroku popchnęła go śmierć Janis Joplin. Cztery lata później jego drogi ponownie skrzyżowały się z Paulem Kantnerem, co doprowadziło do powstania Jefferson Starship. Z Balinem przy mikrofonie grupa nagrała m.in. piosenki “Miracles”, “With Your Love” i “Count on Me”, które docierały do czołowej dwudziestki listy Billboardu. Marty rozstał się z Jefferson Starship w 1978, by rozpocząć karierę solową. Siedem lat później wspólnie z Kantnerem założyli KBC Band, a w 1989 wydali ostatni album Jefferson Starship i zagrali pożegnalną trasę.

After leaving Jefferson Starship in 1978, Balin launched a successful semi-solo career. In 1985, he reunited with Kantner to form KBC Band, which led to a Jefferson Airplane reunion album and tour in 1989.

Polecane

Share This