Znamy wykonawców Reggae na Piaskach

Znany jest już komplet wykonawców, którzy wezmą udział w Festiwalu "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim


2009.04.15

opublikował:

4 lipca, w sobotę, zagrają: Bob One and Bakshisch Sound System, Lion Vibrations, Paraliż Band, Tabu, a gwiazdą wieczory będzie Errol Organs Andersson (JAM). Dzień później, usłyszeć można będzie najciekawsze młode polskie zespoły, które zaprezentują się w Konkursie Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka oraz laureata zeszłorocznego konkursu, zespół Alicetea.

Errol Organs Andersson & Trenchtown Experience

Ten obdarzony łudząco podobnym do Boba Marleya głosem muzyk pochodzący z Trenchtown po raz pierwszy przyjedzie z zespołem do Polski. Jest już znany w Europie i Ameryce, gdzie nagrywał między innymi z synem Boba, Stephenem Marleyem i w  Afryce, gdzie koncertował z matką Króla Reggae, Cedellą Booker. Organs ma wszelkie dane, by stać się gwiazdą co najmniej na europejską skalę i to nie na jeden sezon.

Bob One and Bakshisch Sound System

Bob One to wschodząca gwiazda i jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiej sceny reggae, dancehall, Hip-Hop. Jego styl rymowania wywodzi się ze „starej szkoły” nawijaczy, którzy tworzyli muzykę dancehall w latach 80.  W Ostrowie wspierać go będzie legenda polskiego reggae: Jarex z Bakshischu oraz Monika i Jahdas Selecta.

TabuZespół serwujący jedną z najbardziej energetycznych mieszanek reggae, ragga, ska i rocksteady. To strumień energii skierowanej bezpośrednio do publiczności, doskonała zabawa i pozytywny przekaz, który dociera do odbiorcy bez względu na wiek. Dziewięcioosobowy skład doskonale prezentuje się na scenie, a żywiołowa sekcja dęta wprowadza słoneczny klimat.

Paraliż BandTo polski „wzorzec” roots reggae  i jedna z najlepszych grup reggae w naszym  kraju. Od lat zespół konsekwentnie podąża wyznaczoną sobie ścieżką, omijając rafy I pokusy nowych brzmień i tendencji w muzyce jamajskiej. Pozytywny przekaz i ciepłe brzmienie zespołu powodują, że jest świetnie  przyjmowany na koncertach.

Lion VibrationsOd wielu już lat należą do ścisłej czołówki wykonawców nowej fali reggae w Polsce. Ich muzyka to mieszanka stylów i wpływów, od roots reggae, ragga, po dancehall i dub. To chyba jedyny zespół reggae w Polsce, w którym na równych prawach funkcjonuje wokal kobiecy i męski. Grupa świetnie potrafi znakomicie rozbujać publiczność, zarówno na małych koncertach, jak i na dużych festiwalach.

FESTIWAL REGGAE NA PIASKACHFestiwal „Reggae na Piaskach” to dobrze znana już impreza plenerowa, propagująca muzykę i kulturę reggae. Koncerty odbywają się nad jeziorem Piaski w Ostrowie Wielkopolskim, pod ogromnym namiotem. Podczas dotychczasowych edycji wystąpiła w Ostrowie cała polska czołówka zespołów reggae i gatunków pokrewnych oraz wykonawcy zagraniczni z wielu krajów: Jamajki, Zimbabwe, Mozambiku, Irlandii, USA, Niemiec, Bułgarii, czy Peru.

KONKURS MŁODYCH TALENTÓW IM. RYSZARDA SARBAKA

Oprócz udziału gwiazd międzynarodowego formatu, organizatorzy stawiają na polską muzyczną młodzież grającą reggae. Integralną częścią imprezy jest Konkurs Młodych Talentów, w którym publiczność wybiera najlepszy, młody zespół. Konkursowi patronuje Ryszard Sarbak – trębacz i założyciel pionierskiej formacji reggae w Polsce, Gedeonu Jerubbaal. W konkursie zagra  4 – 5 młodych zespołów, wybranych wyłącznie na podstawie nadesłanych nagrań. Zwycięski zespół otrzymuje nagrodę rzeczową, zazwyczaj markowy sprzęt muzyczny, oraz efektowną statuetkę ufundowaną przez miasto Ostrów Wielkopolski. Pierwszym laureatem konkursu został zespół Świadomość. Rok temu wygrał zespół Alicetea, który potwierdził swą wartość w innych podobnych konkursach w Polsce.

Jak co roku, na fanów reggae z całej Polski czekać będzie w Ostrowie darmowe pole namiotowe i pełna gastronomia. Nie zabraknie też sprawdzonych w poprzednich latach pomysłów: darmowej, festiwalowej gazety dla każdego, internetowego radia festiwalowego, koszulek i innych gadżetów, stoisk z płytami i tego co najbardziej wyróżnia „Reggae na Piaskach” spośród innych festiwali w Polsce: darmowego pola namiotowego, taniej gastronomii, jeziora i czystej plaży tuż za płotem oraz przyjaznej, rodzinnej atmosfery.  Branżowy polski magazyn reggae „Freecolours” nominował w tym roku „Reggae na Piaskach” do miana Wydarzenia Roku 2008 w kategorii festiwali.

Najnowsze informacje o festiwalu na reggaenapiaskach.pl oraz rrr.com.pl.  Pod adresem www.myspace.com/reggaenapiaskach działa również specjalny, interaktywny profil festiwalu.

Polecane