Nie żyje Kora Jackowska


2018.07.28

opublikował:

Nie żyje Kora Jackowska

Nie żyje Kora Jackowska, jedna z największych ikon w historii polskiej muzyki. Artystka zmagała się z nowotworem. Miała 67 lat.

O śmierci Kory poinformowano na jej fanpage’u.

Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Muzyka Kory i jej pięć lat temu zmarłego męża Marka Jackowskiego, z którym razem stworzyli zespół MAANAM, a także solowa działalność towarzyszyła nam od roku 1979. Kora tworzyła pewną epokę, która wraz z jej odejściem kończy się. Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać. Kamil Sipowicz, rodzina i przyjaciele – napisano na Facebooku.

Olga Jackowska urodziła się w Krakowie 8. czerwca 1951 roku. Artystka zaczynała przygodę z muzyką w latach 60. Wokalistka jako nastolatka była silnie związana krakowskim środowiskiem artystycznym. Na początku lat 70. wokalistka poznała Marka Jackowskiego, wówczas członka grupy Anawa. Artyści pobrali się w 1971 roku. Zanim Kora i Marek Jackowski założyli Maanam, wokalistka występowała z tworzonym przez swojego męża oraz Milo Kurtisa zespołem M-a-M. Z czasem miejsce Kurtisa zajął John Porter, a grupa zmieniła nazwę na Maanam Elektryczny Prysznic, którą później skrócono pozostawiając po prostu Maanam.

Pierwszy polskojęzyczny klip w MTV

Kora i Marek Jackowski na przestrzeni wspólnej kariery nagrali 11 płyt. Maanam debiutował w 1981 roku imiennym krążkiem, na który trafiły takie przeboje jak „Boskie Buenos”, „Szare miraże” czy „Szał niebieskich ciał”. Kolejne krążki – „O!” i „Nocny patrol” przyniosły kolejne klasyczne już piosenki – m.in. „O! nie rób tyle hałasu”, „Paranoja jest goła” czy „Krakowski spleen”. „Nocny patrol” doczekał się wydanej na zachodzie Europy anglojęzycznej wersji „Night Patrol”. W kolejnych latach za zachodnich rynkach pojawiały się także inne krążki Maanamu, grupa mogła się także pochwalić teledyskiem emitowanym na w MTV. „Sie ściemnia” było pierwszym polskojęzycznym utworem zaprezentowanym na antenie stacji.

Mimo iż Kora i Marek Jackowski rozstali się w połowie lat 80., zespół przetrwał i po kilku burzliwych latach wrócił w wielkiej formie płytą „Derwisz i anioł” z 1991. Lata 90. przyniosły kilka kolejnych niezapomnianych przebojów, by wymienić choćby „Wyjątkowo zimny maj”, „Po to jesteś na świecie” czy „Po prostu bądź”.

Ostatnim albumem Maanamu były „Znaki szczególne” z 2004 roku. Cztery lata później grupa zawiesiła działalność. Kora miała na koncie także nagrany wspólnie z Pudelsami album „Bela Pupa” oraz solowe krążki – „Kora Ola Ola” i „Ping Pong”.

Kora od połowy lat 80. była przez lata związana z Kamilem Sipowiczem, filozofem, dziennikarzem i artystą. Para pobrała się w 2013 roku. W latach 2011-2016 artystka zasiadała w jury programu „Must Be the Music. Tylko muzyka” stacji Polsat.

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Korę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Polecane

Share This