Żywiołak – pogański trans (nie) tylko dla wiernych fanów

Nowa płyta, klip i trasa koncertowa folkowych ekstremistów.


2019.03.20

opublikował:

Żywiołak – pogański trans (nie) tylko dla wiernych fanów

fot. mat. pras.

Półtora roku po wydaniu albumu „Pieśni pół/nocy” przypomina się swoim słuchaczom grupa Żywiołak. Na wydanym 8 lutego albumie „Wendzki sznyt” (Karrot Kommando) grupy Roberta Jaworskiego znalazł się bezkompromisowy, naładowany energią i transowością folk – czerpiący z pogańskiej tradycji kultury Północnych Słowian, czyli Wendów, którzy zamieszkiwali przed wiekami tereny Pomorza i Kaszub.

Przygotowując nowy materiał muzycy Żywiołaka inspirowali się historiami o Wikingach-piratach, ale też sięgnęli do tekstów ulubionego poety Bolesława Leśmiana czy zapisów nutowych i tekstowych z dzieł Oskara Kolberga i Łucjana Kamieńskiego. Z kolei wśród instrumentów, na których zagrane i nagrane zostały premierowe kompozycje grupy znajdziemy m.in. lirę korbową, fidel renesansową, gęśle gdańskie smyczkowe, drumlę, baraban i lutnię romantyczną.

„Dekadencki, szorstki, wulgarny” – takie opinie pojawiają się przy okazji działań muzycznych zespołu Żywiołak. „To epicki, baśniowy, charyzmatyczny folk w wersji turbo” – można usłyszeć od jego fanów. Co by nie mówić, nie ma wielu takich grup, które konsekwentnie podążają ścieżką wytyczoną ponad dekadę temu i mają tak wielu oddanych wyznawców. Bez wątpienia Żywiołak jest fenomenem. A teraz zaskakuje kolejnym concept albumem. „Wendzki Sznyt” to utrzymane w mrocznym nastroju swoiste słuchowisko radiowe w stylu etno noir, gdzie pieśni stanowią oprawę do narracji opiewających kulturę Pomorza i Kaszub – mówi Maciej Szajkowski z grupy Kapela ze wsi Warszawa.

Swój najnowszy materiał Żywiołak promuje klipem do utworu „Marzanna” oraz serią koncertów w kraju. Oto daty najbliższych występów grupy:

22 marca – Gdańsk, Protokultura
23 marca – Ciechanów, Fabryka Kultury Zgrzyt
29 marca – Bydgoszcz, Estrada
5 kwietnia – Chrzanów, Stara Kotłownia
6 kwietnia – Kraków, Zaścianek

Polecane