Żywiołak w styczniu w Stodole


2009.12.30

opublikował:

Żywiołak w styczniu w Stodole

Słowo „Żywiołak” ma jednoznacznie oddać energię wykonywanej przez zespół muzyki… „Żywiołak” to wytwór ich słowiańskich wyobraźni, to muzyka żywiołów….

Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r.– początkowo, jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego- grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: „ich troLe”, czy „Kapela ze Wsi Warszawa”, oraz Roberta Wasilewskiego- współzałożyciela i gitarzysty zespołu „Open Folk”. Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu „Goście z Nizin” i Izabela Byra z zespołu „Detonacja” oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki- zastąpiony potem przez Macieja Dymka.

Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie „Jadłodajnia Filozoficzna” 8 grudnia 2005.

Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności. Cztery miesiące później zespół otrzymuje Grand Prix – Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej „Nowa Tradycja” w Warszawie.

Późniejsze sukcesy to Grand Prix na „Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym” w Starogardzie Gdańskim, pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych „Młode Wilki – Rebelia” organizowanym przez warszawski klub „Stodoła”, wybór przez Piotra Kaczkowskiego utworu „Oko Dybuka” na składankę Minimax 4 czy nominacja do Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego – „Mateusze 2007”- za nowatorstwo w zmaganiu się z folkową materią (2007).

Żywiołak dał się poznać jako wyśmienicie koncertująca formacja podczas takich eventów jak Festiwal Czterech Kultur w Łodzi (2007), Opener Festiwal (2008), Przystanek Woodstock (2008) oraz na wielu plenerach i imprezach klubowych w całym kraju, promował polską kulturę w Moskwie, koncertował w Niemczech, Norwegii, Czechach i na Węgrzech.

Żywiołak ma na sowim koncie dwa albumy, pierwszy pt. „Muzyka Psychodelicznej Świtezianki” z 2007, drugi zaś pt. „Nowa Ex-Tradycja” z 2008.

Żywiołak

20 stycznia 2010 (środa)

Klub Stodoła

Warszawa, ul. Batorego 10

Wejście do klubu godz. 19.00

Ceny biletów: w przedsprzedaży studenci: 33 zł, pozostali: 36 zł; w dniu koncerty wszyscy: 42 zł.

Polecane

Share This