Ariana Grande – „K Bye for Now (SWT Live)” – recenzja

Ładnie i pikantnie.

2020.01.08

opublikował:


Ariana Grande – „K Bye for Now (SWT Live)” – recenzja

fot. mat. pras.

Na swoim pierwszym koncertowym albumie księżniczka pop-R&B serwuje fanom długie, półtoragodzinne show, które zarejestrowała podczas finału „Sweetener World Tour” w Inglewood w Kalifornii. Ta podwójna płyta zapewne nie pocieszy polskich fanów, którzy jako jedyni na świecie nie doczekali się Ariany na zaplanowanym w ramach tej trasy koncercie w Krakowie, ale mniej zaangażowanym emocjonalnie słuchacz(k)om pięknie uzupełni coraz bardziej obszerną dyskografię tej utalentowanej artystki.

Ma zaledwie 26 lata, ale swoimi życiowymi doświadczeniami mogłaby obdzielić kilka osób. Przypomnijmy – wokalistka w ciągu kilkunastu miesięcy przeżyła: zamach podczas swojego koncertu w Manchesterze (maj 2017; zginęło wówczas 23 fanów), samobójstwo byłego narzeczonego Maca Millera (wrzesień 2018) i rozstanie z nowym ukochanym Petem Davidsonem (październik 2018). Mimo to jedna z najbardziej poharatanych emocjonalnie gwiazd muzyki naszych czasów nie poddaje się. I zamiast użalać się nad sobą walczy z demonami ciężko pracując – a to nagrywając nowe albumy („Thank You, Next” z lutego 2019 roku), a to grając wielkie trasy koncertowe – jak wspomniany już „Sweetener World Tour”, który trwał 10 miesięcy (marzec-grudzień 2019) i liczył 71 występów w Ameryce Północnej (w dwóch turach) i 30 w Europie. Jak łatwo policzyć było tych wieczorów aż 101. A tym 102 mógł być występ Ariany Grande 9 września 2019 roku w Tauron Arena Kraków. Niestety nie doszedł do skutku. Ale to historia na zupełnie inną opowieść…

Tymczasem trzymamy w rękach nagrany w ciągu dwóch koncertów w Inglewood (21 i 22 grudnia) i szybko (co mogłoby być wadą, ale… nie jest!) zmasterowany album „live” Amerykanki. Ukazał się on niespełna dwa tygodnie po tych występach. I za to również należą się ekipie Grande oklaski – bo choć oczywiście słychać, że to materiał na żywo, to jednak realizacja jest na tyle dobra, że te 93 minuty mijają niczym z bicza strzelił. I nie tylko dlatego, że bohaterka obu wieczorów również nie stroni od „bitch-ów” i „fucków”. Bo nie oszukujmy się – Ariana ma naprawdę niewyparzony język, a przekleństw używa jak przecinków. „Chcę podziękować fanom, którzy są dla mnie wszystkim. To (trasa – przyp. red.) by się nie wydarzyło bez Was. Kocham Was i dziękuję za urzeczywistnienie moich marzeń. Tak wielu z Was lata w te wszystkie p***rzone miejsca, żeby mnie zobaczyć. Dziękuję Wam za podróżowanie za mną po całym świecie!” – powiedziała jak zwykle bez ogródek w Los Angeles.

Pikantne są również teksty, które śpiewa Amerykanka, ale to wiadomo od jej debiutu, czyli „Yours Truly” (2013). Od tamtego czasu wydała jeszcze cztery (!) albumy. A na „K Bye for Now (SWT Live)” znajdziemy utwory z wszystkich produkcji diabelnie zdolnej i równie pięknej 26-latki. Czyli zarówno „Right There” z pierwszego krążka, ale również „Break Up With Your Girlfriend, I’m Bored” z najnowszego „Thank U, Next” (2019). A pomiędzy nimi największe hity w rodzaju: „Thank U, Next”, „God Is A Woman”, „7 Rings” czy „Into You”. Nie ma co prawda „No Tears Left To Cry”, ale są znakomici goście: Nicki Minaj (w „Side To Side” i „The Light Is Coming”), Big Sean („Right There”) i Childish Gambino („Break Your Heart Right Back”). Stylistycznie też jest na bogato – bo od od zmysłowego, firmowego R&B („Bad Idea”), poprzez reggae („Side To Side”) i trapowe „cykacze” („7 Rings”), aż do tanecznego hip-hopu („Be Alright”). A wszystko zaśpiewane równo i czysto, ale zarazem na luzie – bo jest miejsce na pogaduszki między utworami, ale też interpretację słynnego szlagieru Cole’a Portera „My Heart Belongs To Daddy”, który znamy z wykonania choćby Marilyn Monroe.

Jednym zdaniem – udana, bardzo „słuchalna” płyta. Oczywiście w swoim gatunku, ale… nie bądźmy aż tak drobiazgowi!

Artur Szklarczyk

Ocena: 3,5/5

Tracklista:
1. Raindrops (An Angel Cried)
2. God Is A Woman
3. Bad Idea
4. Break Up With Your Girlfriend, I’m Bored
5. R.E.M
6. Be Alright
7. Sweetener
8. Successful
9. Side To Side (featuring Nicki Minaj)
10. 7 Rings
11. Love Me Harder
12. Breathin
13. Needy
14. Fake Smile
15. Make Up
16. Right There (featuring Big Sean)
17. You’ll Never Know
18. Break Your Heart Right Back (featuring Childish Gambino)
19. NASA
20. Tattooed Heart
21. Only 1
22. Goodnight N Go
23. Get Well Soon
24. In My Head Interlude
25. Everytime
26. The Light Is Coming (featuring Nicki Minaj)
27. Into You
28. My Heart Belongs To Daddy (Interlude)
29. Dangerous Woman
30. Break Free
31. No Tears Left To Cry
32. Thank U, Next

Polecane

Share This