Freya Ridings – „Freya Ridings”

Debiut (prawie) jak marzenie

2019.08.04

opublikował:


Freya Ridings – „Freya Ridings”

fot. mat. pras.

25-letnia Angielka z dwoma znakomitymi singlami na koncie postanowiła zawojować muzyczny show-biznes swoim oryginalnym, trudnym do pomylenia głosem. I jest naprawdę bardzo blisko spełnienia marzeń, czego dowodem całkiem udany debiutancki album. Znalazły się na nim piosenki, które powinny się spodobać zarówno fan(k)om Adele, jak i Ellie Goulding.

Zapamiętajcie to imię i nazwisko! Freya Ridings nie ma kompleksów, nie boi się niczego, a przed wszystkim ma świetny głos i równie znakomity repertuar. Co więcej – nowa postać na brytyjskiej scenie muzycznej ma apetyt wygryźć z muzycznego rynku swoje bardziej doświadczone koleżanki. Nic dziwnego – jej singiel „Lost Without You” zrobił niemałą furorę w Wielkiej Brytanii. W tutejszej, londyńskiej BRIT School, której absolwentkami były m.in. wspomniana Adele i Amy Winehouse, nasza bohaterka stawiała pierwsze kroki na muzycznej scenie. Dziś 25-letnia wokalistka ze stolicy Anglii ma kilka świetnych numerów na koncie i więcej niż tylko dobrą, debiutancką płytę w portfolio. Ale po kolei…

„Jestem niezmiernie wdzięczna, że ludzie przychodzą na moje koncerty i entuzjastycznie reagują na piosenki. Czuję się zaszczycona, gdy słyszę od fanów, że moja muzyka pomogła im w różny sposób. Nagrałam album, z którego jestem bardzo dumna, ale nie zamierzam spocząć na laurach” – mówi Freya, która jest autorką 11 z 12 (!) utworów na swoim debiutanckim krążku. To muzyka mniej lub bardziej popowa, ale wystarczy jedno przesłuchanie tego materiału, by zrozumieć, że młodej wokalistce chodzi o coś więcej, niż tylko szybką i tanią sławę…

„Jej bogaty w vibrato głos zachwyca, a gdy Freya przejmująco śpiewa o takich tematach jak wątpliwości, ból, żal i kruchość, od razu staje się jasne, dlaczego ta młoda wokalistka zbiera pochwały od takich gwiazd, jak Taylor Swift, Florence Welch czy Lena Headey” – piszą krytycy. Ta ostatnia, odtwórczyni roli Cersei w „Grze o tron”, wyreżyserowała teledysk wokalistki do utworu „You Mean The World To Me”. W klipie zagrała koleżanka Headey z planu – Maisie Williams, czyli serialowa Arya.

Na łamach „W Magazine” czytamy: „W ciągu najbliższych kilku miesięcy Freya Ridings i jej głos będą wszędzie”. I to się dzieje! Artystka ma już za sobą debiut w amerykańskiej telewizji – wystąpiła w programie „The Late Late Show with James Corden” z utworem „Lost Without You”. Piosenka pojawiła się właśnie w jednym z ostatnich odcinków niezwykle popularnego – również u nas – serialu „Grey’s Anatomy” („Chirurdzy”). Co więcej – w czasach, kiedy za największymi hitami stoją sztaby producentów, Ridings to pierwsza wokalistka, która zamieściła całkowicie autorski utwór w Top 10 list przebojów w Wielkiej Brytanii od czasu „Running Up That Hill” Kate Bush! Łączna liczba streamów „Lost Without You” wynosi dziś już ponad 200 mln.

Ale przecież debiutancki materiał to nie tylko dwa jakże odmienne, ale równie udane single (patetyczny, balladowy „Lost Without You” oraz wręcz popowy, lekki i melodyjny, choć na pewno dramatyczny „Castles”), ale aż 10 kolejnych, bardzo udanych piosenek – w jakiś sposób dramatycznych, nabrzmiałych od emocji, ale też tak pięknych, że aż łapiących za serce („You Mean The World To Me”, „Holy Water”, „Elephant”). Ależ ta Freya ma głos! Coś czuję, że właśnie rośnie poważna rywalka nie tylko dla Florence, ale również Lorde, Lykke Li, BANKS i oczywiście Ellie Goulding!

A już na sam koniec absolutny hit! Czy wiedzieliście, że piękna Freya jest córką muzyka i aktora Richarda Ridingsa, który w Wielkiej Brytanii użycza głosu… ojcu popularnej Świnki Peppy! Z takimi „korzeniami” nie masz wyjścia – musisz odnieść artystyczny i komercyjny sukces! I właśnie to dzieje się dziś „na naszych oczach”! Brawo Freya! Tak trzymaj!

Artur Szklarczyk

Ocena: 3,5/5

Tracklista:

1. Poison
2. Lost Without You
3. You Mean The World To Me
4. Castles
5. Love Is Fire
6. Holy Water
7. Blackout
8. Ultraviolet
9. Still Have You
10. Maps
11. Elephant
12. Wishbone

Polecane

Share This