Mabel – „High Expectations”

Niedaleko pada jabłko od… wiśni.

2019.08.07

opublikował:


Mabel – „High Expectations”

fot. mat. pras.

Na pierwszym pełnowymiarowym albumie 23-letniej Angielki zgadza się dosłownie wszystko – jest klimat i są znakomite melodie, nie tylko świetnie wyprodukowane, ale przede wszystkim zaśpiewane przez diabelnie utalentowaną córkę Neneh Cherry. Czyżby debiut roku?

Zgadza się również wszystko w „staroświeckim” stylu, w jakim Mabel prowadzi swoją karierę. Ta dziewczyna o wyjątkowym, wręcz niepodrabialnym i bardzo „atłasowym” głosie rok po roku i krok po kroku wspina się w gorę, zdobywając kolejne etapy na ścieżce do sławy. Najpierw były więc chórki, potem niemal amatorskie single („Know Me Better” z 2015 roku), ale też featuringi (m.in. u Harry’ego Stylesa, Rich the Kida i brytyjskiego DJ-a Jaxa Jonesa). Aż wreszcie w wydała swój pierwszy mixtape „Ivy To Roses” (2018), który zaowocował kontraktem z Polydor Records. Jego efektem jest pierwsze pełnowymiarowe wydawnictwo ślicznej wokalistki. A trzeba pamiętać, że dwukrotnie nominowana do BRIT Mabel jeszcze przed premierą debiutanckiego albumu sprzedała ponad 3 mln singli w samej Wielkiej Brytanii (dwa platynowe, trzy złote, dwa srebrne), przekroczyła miliard streamów i wyprzedała koncerty w słynnym Brixton Academy.

Jak mówi sama artystka, „High Expectations” to coś więcej niż płyta – to historie, nad którymi pracowała przez niemal całe życie. Sam tytuł powstał już dawno temu, a przecież Mabel ma również tatuaż z takim właśnie napisem. „Tytuł mówi wszystko. Chodzi o wymagania, jakie stawiamy sobie, ale tez o oczekiwania innych ludzi wobec mnie. I vice versa – szczególnie w związkach. Chciałabym wysłać pozytywną wiadomość wszystkim słuchaczom. W trakcie pisania albumu nabrałam wielkiej pewności siebie i chciałabym, aby ludzie również mogli tego doświadczyć” – mówi 23-latka, która coraz mocniej rozpycha się łokciami na scenie R&B/pop i porównywana jest z Dua Lipą i Ritą Orą. Całkowicie zasłużenie.

Muzyczna zawartość „High Expectations” obiecywała (zgodnie z tytułem) bardzo dużo – biorąc pod uwagę dwa znakomite single „Don’t Call Me Up” i „Mad Love”. I w większości spełnia te oczekiwania – dając fanom nowoczesnego R&B z elementami popu i elektroniki muzyczną ucztę pełną wokalnych i brzmieniowych smakołyków. Nad wyraz dojrzała Mabel eksploruje na tym krążku wiele muzycznych terytoriów i pokazuje swoje różne oblicza. Jest wreszcie „High Expectations” albumem podnoszącym na duchu i niezwykle szczerym. Jest to nie tylko rozdział z życia Mabel, ale również opowieść o losach jej bliskich – rodziny i przyjaciół. Zupełnie jak klasyczne już płyty, które zainspirowały samą artystkę, czyli „The Writing’s On The Wall” Destiny’s Child czy „The Miseducation of Lauryn Hill”.

Mabel już od pierwszych singli pokazała się jako szczera songwriterka, która umiejętnie porusza takie tematy jak miłość, tożsamość, siła kobiet czy zdrowie psychiczne. – „Ta płyta jest ścieżką dźwiękową do zamiany swoich słabości w siłę” – dodaje nieodrodna córka Neneh Cherry. I trzeba przyznać, że nie tylko odziedziczyła talent, ale wykorzystała go umiejętnie do stworzenia czegoś własnego, innego od twórczości sławnej mamy.

Na „High Expectations” Mabel równie dobrze porusza się w szybkich, uptempowych bitach, które mogłyby się sprawdzić na parkiecie („Bad Behaviour”, „Selfish Love”), ale też potrafi zwolnić, uspokoić nastrój balladami („We Don’t Say…”, „Trobule”). Fajne jest również to, że już na początku swojej muzycznej drogi sięga po tak szeroką gamę środków w – wydawać by się mogło – wyeksploatowanym temacie R&B. Dlatego miłośników bardziej komercyjnych brzmień ucieszą utwory w bardziej tropikalnym klimacie („FML”), ale jest tu tez coś dla lubiącym klasyczne i bliskie soulowi R&B („I Belong To Me”), czy też dla amatorów breaków („Trouble”). Jednym zdaniem – dla każdego coś miłego. Oto świetna płyta – bez dwóch zdań!

Artur Szklarczyk

Ocena: 4/5

Tracklista:

1. High Expectations (Intro)
2. Bad Behaviour
3. Don’t Call Me Up
4. Fml
5. We Don’t Say…
6. Selfish Love Ft. Kamille
7. Lucky (Interlude)
8. Mad Love
9. Trouble
10. Put Your Name On It
11. Stckhlm Syndrome (Interlude)
12. Ok (Anxiety Anthem)
13. I Belong To Me
14. High Expectations (Outro)
15. Finders Keepers (With Kojo Funds)
16. Fine Line (With Not3s)
17. My Lover (With Not3s)
18. Ring Ring (With Jax Jones)
19. Cigarette (With Raye & Stefflon Don)
20. Not Sayin’

Polecane

Share This