Różni wykonawcy – „Fifty Shades Freed”

O takie soundtracki walczyliśmy!

2018.02.12

opublikował:


Różni wykonawcy – „Fifty Shades Freed”

grafika: mat. pras.

Wiele udanych, głównie super-popowych premier i kilka zaskakujących remiksów oraz coverów klasyków muzyki rozrywkowej – a to wszystko w przebojowym i nieoczywistym, bo nie tylko „pościelowym” klimacie – tak prezentuje się zestaw piosenek towarzyszący trzeciej i finałowej filmowej ekranizacji niegrzecznych przygód miłosnych Any i Christiana. Szukacie prezentu na Walentynki? Oto nasza płytowa propozycja!

Zauważyliście? W ostatnich kilku latach tzw. ścieżki dźwiękowe do filmów czy seriali stały się nagle „bardzo ważne”. Mam nawet wrzenie, że w przypadku niektórych kinowych czy telewizyjnych produkcji ich zawartość nie tylko zaczyna żyć własnym życiem, ale czasami wręcz przerasta jakością to, co widzimy na dużym lub małym ekranie. To zapewne efekt docenienia przez muzyków udziału na takiej „składance”. Dowodem na to ostatnie albumy z muzyką do obu części „Strażników Galaktyki”, „Drive”, „Wielkiego Gatsby’ego”, „Baby Driver”, oczywiście poprzednich dwóch części „Greya”, a z najnowszych produkcji np. „Czarnej Pantery”.

Oczywiście większość z nich i tak się nie umywa do takich „pomnikowych” soundtracków z mojej „później” młodości, w rodzaju „Singles”, „Pulp Fiction”, „Trainspotting”, „Π” („Pi”), „187”, „Juice”, „Kruk”, „Spawn”, „Cruel Intentions” czy „Stealing Beauty”. Ale nie da się zignorować faktu, że coraz częściej premiera soundtracku jest sporym i oczekiwanym wydarzeniem popkulturowym. Czego najlepszym przykładem „szum” wokół pojawienia się albumu z muzyką z „Fifty Shades Freed”. Zwłaszcza, że to zamieszanie jest całkowicie uzasadnione, bo najnowszy zestaw piosenek z płyty towarzyszącej premierze trzeciej części tej soft-sado-sagi naprawdę może się podobać. Zwłaszcza, jeśli lubicie dobrze wyprodukowany pop w jego najmodniejszych dziś odsłonach. Ale po kolei…

Muzycznym tłem finałowego rozdziału historii romansu pomiędzy Anastasią Steele, a Christianem Greyem są aż 22 utwory, w tym dwie instrumentalne kompozycje „ilustracyjne” starego filmowego wygi Danny’ego Elfmana. Ale to nie dla nich kupicie tę płytę, ale raczej dla premierowych lub odświeżonych hitów w wykonaniu takich sław, jak: Sia, Ellie Goulding (tu z nową wersją przeboju „Love Me Like You Do”), Hailee Steinfeld czy Miike Snow. Mamy też dwie ciekawe kolaboracje z gwiazd na wokalu, czyli „For You (Fifty Shades Freed)” Liama Payne’a & Rity Ory oraz – w absolutnie najlepszym w tym zestawie numerze „High” Whethan & Dua Lipy.

W ogóle „Fifty Shades Freed” to bardzo kobiecy album. Żeńskie głosy wypełniają aż trzy czwarte, jeśli nie więcej kompozycji. Utrzymanych nie tylko w popowym klimacie z domieszką tanecznych brzmień, ale też będących stylistycznymi wycieczkami w stronę brzmień latino – jak w „Cross Your Mind” Sabriny Claudio. Czy też reggae – przykładem cover „Big Spender” Kiany Ledé. No właśnie – na potrzeby tej ścieżki niektórzy wykonawcy pokusili się o przeróbki znanych klasyków muzyki rozrywkowej, czego przekładem zaskakujące wersje „Never Tear Us Apart” z repertuaru INXS w wykonaniu Bishopa Briggsa czy wręcz zdekonstruowany „I Got You (I Feel Good)” w interpretacji Jessie J.

Jest też niespodzianka – swoją autorską odsłonę „Maybe I’m Amazed” Paula McCartneya wykonał akustycznie sam filmowy Grey – Jamie Dornan, kiedyś wokalista zespołu Songs of Jim. I dał radę! Zresztą, jak wszyscy artyści w tym (nie tylko) „walentynkowym”, ale bardzo uniwersalnym i udanym zestawie.

Artur Szklarczyk

Ocena: 3,5/5

Tracklista:

1. Capital Letters – Hailee Steinfeld x BloodPop
2. For You (Fifty Shades Freed) – Liam Payne & Rita Ora
3. Sacrifice – Black Atlass featuring Jessie Reyez
4. High – Whethan & Dua Lipa
5. Heaven – Julia Michaels
6. Big Spender – Kiana Ledé featuring Prince Charlez
7. Never Tear Us Apart – Bishop Briggs
8. The Wolf – The Spencer Lee Band
9. Are You – Julia Michaels
10. Cross Your Mind – Sabrina Claudio
11. Change Your Mind – Miike Snow
12. Come On Back – Shungudzo
13. I Got You (I Feel Good) – Jessie J
14. Ta Meilleure Ennemie (Pearls) – Samantha Gongol (of Marian Hill) featuring Juliette Armanet
15. Deer in Headlights – Sia
16. Diddy Bop – Jacob Banks & Louis the Child
17. Love Me Like You Do (Fifty Shades Freed Version) – Ellie Goulding
18. Freed – Danny Elfman
19. Seeing Red – Danny Elfman
20. Maybe I’m Amazed – Jamie Dornan [Bonus Track]
21. Cross Your Mind (Spanish Version – Sabrina Claudio [Bonus Track]
22. Pearls – Samantha Gongol (of Marian Hill) [Bonus Track]

Polecane