Snow Patrol – „Reworked” (recenzja)

Przebojowo, ale inaczej.

2019.11.14

opublikował:


Snow Patrol – „Reworked” (recenzja)

fot. mat. pras.

Ale ten czas pędzi! Wydawać by się mogło, że jeszcze nie tak dawno zachwycaliśmy się ich pierwszym wielkim, ogólnoświatowym hitem „Chasing Cars”, a tu okazuje się, że… od jego wydania minęło 13 lat. Co więcej, zespołowi Snow Patrol stuknęło w tym roku ćwierćwiecze (!) działalności. To chyba dobra okazja, żeby przypomnieć sobie wszystkie przeboje północnoirlandzkiej kapeli. Zwłaszcza, że „Reworked” to kompilacja stworzona według najlepszych „profanowskich” wzorców. Czyli hity, ale… stuningowane. No i kilka premier. Aż miło (po)słuchać!

Mogliby być przykładem na to, że po siedmiu latach chudych (w ich przypadku nawet 12!), przychodzi tyle samo tłustych. „Po pierwszej dekadzie bez większych sukcesów, żaden z nas nie spodziewał się, że w kolejnych latach sprzedamy 17 mln egzemplarzy albumów i zagramy na festiwalach na całym świecie” – wspomina Gary Lightbody, lider „niezłomnej” grupy zahartowanej latami prób w garażach i piwnicach. Zaczęli grać przecież w 1994 roku, a pierwszym ich w jakikolwiek zauważonym i notowanym na listach przebojów singlem był „Run” z 2003 roku! Zaiste trzeba mieć sporo charyzmy, samozaparcia i cierpliwości, żeby tyle lat czekać na jakikolwiek odzew muzycznego świata.

A przecież wspomniane nagranie pochodziło z trzeciego (!) już krążka Snow Patrol – „Final Straw” z 2003 roku. Oczywiście – skład w takich okolicznościach nie mógł być monolitem, a tylko Gary Lightbody jest jedynym nieprzerwanie muzykującym członkiem grupy, która w końcu złapała się na wielką falę popularności i – z większym lub mniejszym powodzeniem – płynie na niej do dziś. Tym przełomowym momentem był wspomniany przebój „Chasing Cars”, który – ot, ciekawostka – nigdy nie był numerem jeden w żadnym kraju, na żadnej liście. Spowodował jednak – może nie od razu lawinę śnieżną, ale coś na kształt efektu kuli śniegowej. W jej wyniku sporo kolejnych piosenek stało się więc granymi w radiu przebojami, a grupa zaczęła być rozchwytywana przez organizatorów koncertów i festiwali. Celebrujący 25-lecie działalności zespół może więc pochwalić się dziś aż miliardem streamów swoich piosenek, pięcioma albumami ze statusem platyny w Wielkiej Brytanii oraz szeregiem nagród i wyróżnień, w tym nominacjami do Grammy i Mercury Music Prize. A „Chasing Cars”, które również trafiło na „Reworked” w zmienionej wersji, ogłoszono niedawno najchętniej emitowanym w stacjach radiowych kawałkiem nagranym w XXI wieku.

A to tylko jeden z 13 najważniejszych – zdaniem zespołu – utworów Snow Patrol w nowych aranżacjach. Wśród nich nie ma jednak piosenek z dwóch pierwszych krążków – „Songs for Polarbears” (1998) i „When It’s All Over We Still Have to Clear Up” (2001) – zapomnianych już chyba nawet przez największych fanów Śnieżnego Patrolu. Wydaje się więc, że to świadomy (i chyba słuszny) wybór zespołu. Są za to inne smakowite i „stuningowane” klasyki. Bywa, że w zaskakujących (jak „Run” w stylu… Electric Light Orchestra), ale najczęściej wolniejszych, spokojnych wersjach – niekiedy przyprawionych szczyptą subtelnej elektroniki („Set The Fire To The Third Bar”). Zdarza się również czasami jakby bardziej taneczny bit („Called Out In The Dark”). Zdecydowanie najłatwiej tu jednak o piękną, nastrojową balladę („Crack The Shutters”). Tak czy inaczej frajda w odkrywaniu różnic pomiędzy oryginałami hitów, a ich nowymi wersjami jest spora.

Nie zabrakło też premierowych utworów. W tej trójce wyróżnia się zwłaszcza „Time Won’t Go Slowly”, o którym Gary mówi, że chciał w nim uzyskać brzmienie, jakie powstałoby ze skrzyżowania muzyki Franka Oceana i Franka Sinatry. Pozostałe dwie nowości to niemal folkowa ballada „I Think Of Home” oraz stadionowy hymn „Made Of Something Different Now”. I choć może nie mają one takiej mocy, jak „killery” w rodzaju „Shut Your Eyes” czy „Signal Fire” (oba nieobecne w tym zestawie!), to jednak trzeba przyznać, że Snow Patrol traktują swoich fanów naprawdę serio.

Artur Szklarczyk

Ocena: 3,5/5

Tracklista:

1. Take Back The City (Reworked)
2. Open Your Eyes (Reworked)
3. Time Won’t Go Slowly
4. Chocolate (Reworked)
5. Set The Fire To The Third Bar (Reworked)
6. Made Of Something Different Now
7. You’re All I Have (Reworked)
8. I Think Of Home
9. Empress (Reworked)
10. Run (Reworked)
11. Heal Me (Reworked)
12. Called Out In The Dark (Reworked)
13. Crack The Shutters (Reworked)
14. Chasing Cars (Reworked)
15. Just Say Yes (Reworked)
16. Don’t Give In (Reworked)

Polecane

Share This