The Cranberries – „In The End”

Wzruszające pożegnanie.

2019.04.29

opublikował:


The Cranberries – „In The End”

fot. mat. pras.

Popularna, zwłaszcza w latach 90., irlandzka grupa The Cranberries żegna się z fanami albumem, na którym znalazły się ostatnie piosenki z wokalami – zmarłej w styczniu 2018 roku – Dolores O’Riordan. I jest to pożegnanie w bardzo dobrym, a na pewno emocjonalnym stylu.

Ósmej i jednocześnie ostatniej płyty The Cranberries nie da się słuchać bez wzruszenia. Nie sposób wyłączyć myśli i odbierać „na zimno” tych dźwięków, które znalazły się na „In The End”. Zwłaszcza fanom, których popularne Żurawinki miały miliony na całym świecie. Świadomość, że słuchamy materiału naznaczonego tragiczną śmiercią jednej z najbardziej oryginalnych rockowych wokalistek na świecie może być dla niektórych z miłośników jej twórczości wręcz bardzo mocnym, intensywnym emocjonalnie przeżyciem. Wystarczy jednak pomyśleć, że ten krążek jest muzycznym hołdem dla Dolores, a wówczas obcowanie z dźwiękami z „In The End” stanie się nie tylko poruszającą, ale również fascynującą i finałową już niestety podróżą w krainę dźwięków irlandzkiego zespołu i jego niezwykłej wokalistki.

Przypomnijmy te tragiczne chwile – Dolores O’Riordan zmarła 15 stycznia 2018 r. w Londynie, w wieku 46 lat. Jej ciało znalazła hotelowa sprzątaczka. Weszła do pokoju wynajmowanego przez wokalistkę, myśląc, że jest pusty. – Wydaje ci się, że rzeczy idą ku dobremu, a potem dzieje się coś tak strasznego – mówił po tym tragicznym wydarzeniu Noel Hogan, który nawiązał do ostatnich miesięcy 2017 roku, w trakcie których powstały ścieżki wokalne na nową płytę The Cranberries. – Rozmawiałem z nią przed telefon trzy dni przed śmiercią. Była pełna optymizmu i nie kryła zadowolenia z pierwszych nagranych fragmentów na nasz najnowszy materiał – opowiadał gitarzysta grupy. Śmierć Dolores była szokiem nie tylko dla jej kolegów z The Cranberries, ale również dla fanów.Tym bardziej, że 6 września 2018 roku (tego dnia Dolores skończyłaby 47 lat), ujawniono wyniki dokładnej sekcji zwłok. Okazało się, że przyczyną śmierci było utonięcie spowodowane upojeniem alkoholowym.

I mimo, że wraz ze śmiercią wokalistki grupa zakończyła oficjalnie działalność, to w drugiej połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, żeby Mike Hogan, Noel Hogan i Fergal Lawler do zarejestrowanych już wokali Dolores dograli muzykę. W ten sposób powstało 11 utworów, które wyprodukował Stephen Street (m.in. Blur, Morrissey). A 15 stycznia 2019 roku, czyli w pierwszą rocznicę śmierci Dolores, premierę miał singlowy utwór „All Over Now”.

Właśnie ta znakomita piosenka – o przebojowej melodii i niesamowitej energii w głosie Dolores – rozpoczyna to słodko-gorzkie spotkanie z ostatnim materiałem Irlandczyków. Posłuchajcie przede wszystkim tej rozmytej, gitarowej „mgły”, która nadaje klimat nagraniu i napędza go. Mnie to brzmienie kojarzy się z The Cure z czasów „Wish” czy Smashing Pumpkins z dwóch pierwszych krążków.

Skojrzenia to zresztą dobry trop na poznawanie „In the end” – w końcu jest to pierwsze wydawnictwo z premierowymi nagraniami The Cranberries po długiej, siedmioletniej przerwie (nie licząc sesji unplugged „Something Else”) od czasu „Roses”. Dlatego jestem ciekawy, czy również wam początek „Wake Me When It’s Over” nie przypomina „Jest super” T.Love? Albo weźmy takie „A Place I Know” – czy tylko ja słyszę tu echa twórczości… Cocteau Twins?

Przede wszystkim jednak większość prmierowych kompozycji to „stare, dobre” Żurawinki – zespół dojrzały, może mniej efektowny jak w czasach debiutu, ale nadal mający to „coś”, co sprawia, że nie sposób pomylić ich stylu z jakimkolwiek innym zespołem. Również, a może zwłaszcza dzięki Dolores O’Riordan, która jak mało która wokalistka potrafi śpiewać czule, delikatnie (najlepiej słychać to w balladach „Lost” i „In The End”), by za chwilę naładować swój głos emocjami po brzegi, niemal na krawędzi wściekłości i krzyku.

I choć próżno tu szukać takich „petard”, jak „Zombie”, „Linger” czy „Salvation” z lat 90., które wywindowały grupę na szczyty list przebojów, to „In the end” w mocnym, emocjonalnym i bardzo udanym muzycznie stylu zamyka 30-letnią historię grupy z miasteczka Limerick.

Artur Szklarczyk

Ocena: 3,5/5

Tracklista:

1. All Over Now
2. Lost
3. Wake Me When It’s Over
4. A Place I Know
5. Catch Me If You Can
6. Got It
7. Illusion
8. Crazy Heart
9. Summer Song
10. The Pressure
11. In The End

Polecane

Share This