1 NA 1: Artur Rawicz vs Michał Urbaniak

Czy można się upić tlenem?

2010.11.12

opublikował:


1 NA 1: Artur Rawicz vs Michał Urbaniak

Czy można się upić tlenem? Gdzie Michał Urbaniak wypił najwięcej alkoholu w swoim życiu? Kto nosił organy Hammonda (230 kg)?

Czy Michał Urbaniak był kiedykolwiek zły na Milesa Davisa? Skąd nieporozumienie, że to Davis a nie Urbaniak jako pierwszy połączył jazz z hip-hopem? Kiedy nagrana została pierwsza płyta Urbanatora i dlaczego ukazała się dopiero po Doo-Bop Davisa? Czym rap różni się od jazzu? Czy faktycznie hip-hop jest „jazzem młodych”? Czy Urbaniak nie był odsądzany od czci i wiary za zainteresowanie hip-hopem? Czy są miejsca na świecie, gdzie Urbanator nie jest znany?

Czym jest projekt Urbanator Days? Dlaczego jest on „anty-szkoleniowym” przedsięwzięciem? Skąd zainteresowanie nim ze strony Ambasady Amerykańskiej i Ministerstwa Kultury? Za co szacowne szkoły muzyczne nie lubią Michała Urbaniaka? Kogo kształcą  Wyższe Szkoły Muzyczne? Czym różni się artysta od rzemieślnika? Kto psuje publiczność jazzową? Czy dobrze jest być artystą rzemieślnikiem?

Dlaczego wszystkie dowcipy o jazzmanach dotyczą pieniędzy? Czy biznes płytowy istnieje jeszcze, czy jest już tylko przejawem pamiątkarstwa? Czy płyty jazzowe są długowieczne? Dlaczego Urbaniak nagrał „swoją wersję” Kind Of Blue Milesa Davisa? Na czym polega „wada” oryginału i skąd się wzięła? Ile Davis otrzymał za nagranie tej płyty?

Kim jest Michał Urbaniak – saksofonistą czy skrzypkiem? Dlaczego gitara jest upierdliwym instrumentem? Co ma wspólnego z tabelami excela? Czy saksofon jest prostym instrumentem? Jakie wspomnienia pozostały z grania w legendarnym klubie Village Vanguard? Kto tam zasypiał grając i licząc gości?

***

Międzynarodowy projekt Michała Urbaniaka URBANATOR (muzycy z Nowego Jorku i Londynu) odbędzie się w Stodole 5 grudnia. Koncert zakończy wspólny jam sassion, w którym z URBANATOREM wystąpią “młodzi uzdolnieni”, wyłonieni podczas warsztatów dnia poprzedniego oraz goście (m.in. O.S.T.R.).

 

Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy warszawskiemu klubowi Stodoła.

Rozmowę zarejestrowano 9 listopada 2010.

 

Polecane

Share This