APTEKA – "Aktor Traktor" – klip

Zobacz klip zapowiadający najnowszą płytę “Od pacyfizmu do ludobójstwa” realizacja:


2012.02.06

opublikował:

APTEKA – "Aktor Traktor" – klip

Zobacz klip zapowiadający najnowszą płytę “Od pacyfizmu do ludobójstwa”

realizacja: Yach Paszkiewicz

scenariusz: Yach Paszkiewicz

zdjęcia: Yach Paszkiewicz, Tomasz KosmalskiYach Paszkiewicz o płycie i klipie Apteki:

Minęło 21 lat kiedy zrealizowałem jeden z pierwszych swoich wideoklipów do utworu “Marzenia” Apteki. To były czasy analogowe. Wynająłem ciężką kamerę Arriflex BL 16mm z Telewizji Gdańskiej, a że kompletnie nie znałem się jeszcze na jej uruchamianiu, zaprosiłem do współpracy mojego przyjaciela Piotra Sędzikowskiego – operatora z Wrocławia. Apteka w starym składzie: Kodym, Wanad, Piórzasty, pruła odkrytym BMW po obwodnicy trójmiejskiej z moim operatorem. Zrobiliśmy zdjęcia w Gdyni, w starym Żaku w Gdańsku i w studiu u Adasia Toczki. Jak na te czasy filmowy, kolorowy klip, pełen przebarwień.Tak się stało, że po latach znów się spotkałem z Kodymem i zrealizowaliśmy nowe video do nowej płyty. Teksty Apteki zawsze były dla mnie bezprecedensowe. Kodym opisuje gorzko i prześmiewczo otaczający nas świat. I mówi całą prawdę. Klip do “Aktor Traktor” utrzymałem w sterylnej symbolice następujących po sobie obrazów. Jest wiele scen odnoszących się bezpośrednio do tekstu. Nie boję się tej narracji, której językiem jest łamanie estetycznego piękna z płynącymi fekaliami. Klip musi dotykać również dosadnych związków z tekstem i taki jest “Aktor Traktor” Apteki.Yach Paszkiewicz

P.S. Słuchałem całej płyty… Jest znakomita!!!

Apteka “Od pacyfizmu do ludobójstwa”

“Nie” dla tańszych zamienników!!!

Gdy w nowy 2012 rok pacjenci wchodzą nie szczędząc brzydkich słów pracownikom służby zdrowia, a kolejne apteki przyłączają się do akcji protestacyjnej, jednak Apteka, nie strajkuje i jak zwykle idzie pod prąd.

Jeżeli liczyliście na to, że po “25 latach na linii frontu” zespół złoży broń i uda się na kombatancką emeryturę, to czeka was srogie rozczarowanie. Składankowa płyta i towarzysząca jej trasa koncertowa nie były pożegnaniem z bronią, lecz mobilizacją przed batalią, która właśnie się rozpoczyna. Kodym, Jaszczur i Puzon idą na wojnę totalną z każdym, kto lubi zatańczyć po lodzie i dlatego wydaje mu się, że ma talent. Rolę wunderwaffe mogącej zmienić obecny układ sił jest najnowsze dzieło trójmiejsko-wrocławskiej formacji. Album nazywa się “Od pacyfizmu do ludobójstwa” i dysponuje adekwatną do tytułu siłą rażenia. Nie oznacza on jednak skupienia się na sprawach bieżącej polityki, a w wykonaniu zespołu jest kolejną prowokacją, która dla Apteki jest rzeczą tak naturalną, jak to, że stacje radiowe pewnie znów nie będą chciały grać ich materiału. Jak tłumaczą go sami muzycy? Jak zwykle. – Ten tytuł daje nam pełne spektrum okoliczności, które z historycznego punktu widzenia są nieuchronnym kołem przyczynowo-skutkowym i wynikają z próby namysłu nad cechami ludzkiej natury.”

TAKIEJ Apteki jeszcze nie słyszeliście. Nowe kompozycje przytłaczają potężnym brzmieniem, każdy dźwięk i słowo tnie ostro jak brzytwa. Tylko duch ironicznej psychodelii (lub psychodelicznej ironii) pozostał ten sam. Zadania przy pracy nad płytą rozdzielono między fachowców w swoich dziedzinach. Produkcją zajął się Agim Dzeljilji, co zaskoczy wszystkich tych, którzy znają go jedynie z muzycznej działalności w grupie Oszibarack. Zaprosiliśmy Agima, bo go uważamy. Spodobało nam się to, że czujnie stoi z boku, nie afiszuje się, choć ma wielką świadomość muzyczną i głowę pełną rewolucyjnych pomysłów – mówią członkowie Apteki.

Podczas angielskiej części międzynarodowej trasy koncertowej “Apteka Witkacy Express” zespół poznał Jamesa Mortona, saksofonistę grywającego m.in. z Herbaliserem, Pee Wee Ellisem, Tony Shepardem czy Manu Dibango. Owocem tego spotkania jest gościnny udział Jamesa na płycie “Od pacyfizmu do ludobójstwa”. Co ciekawe, tracki dograne zostały w studio State Of Art Studios w Bristolu, miejscu w któ®ym swoje płyty nagrywa Portishead.

Elektronicznego smaczku płycie dodaje, nie pierwszy raz zresztą, Igor Boxx z wrocławskiego składu Skalpel, autor bardzo ciepło przyjętego albumu solowego “Breslau”. Tym razem Igor przygotował na płytę remixy dwóch zamieszczonych na niej utworów. Dodatkowo na instrumentach perkusyjnych zagrał Piotr “Jackson” Wolski, znany ze współpracy m.in. z Tomaszem Stańko, Staszkiem Sojką czy Young Power.

Listę nazwisk będących samych w sobie gwarancją jakości, zamykają autor okładki Paweł Paulus Mazur jeden z założycieli TOTARTU i autor kultowego komiksu “Twins” oraz Yach Paszkiewicz – autor teledysku do pierwszego numeru promującego krążek, twórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Był on również reżyserem pierwszego w historii klipu zespołu. Koncertowy plakat zespołu zaprojektował Paul Snowden, mieszkający w Berlinie Australijczyk, który przygotowywał między innymi design Berlinalle czy wielu niemieckich festiwali.

Teraz już macie pełną jasność, czego się spodziewać. Nie możecie twierdzić, że was nie ostrzegaliśmy. Apteka nadchodzi…

Jacek Harłukowicz / Grzegorz Kempa

Premiera płyty: 8 marca 2012

Wydawca: Lou & Rocked BoysKoncerty premierowe:

08.03.2012 – Wrocław, Łykend, godz. 20.00, gość: James Morton, Agim Dzeljilji, Piotr “Jackson” Wolski. bilety: 25/35

09.03.2012 – Warszawa, Hydrozagadka, godz. 20.00, gość: James Morton, Agim Dzeljilji, Piotr “Jackson” Wolski, Muniek Staszczyk, bilety: 30/35

10.03.2012 – Gdańsk, Buffet, godz. 20.00, James Morton, Agim Dzeljilji, Piotr “Jackson” Wolski

Polecane