Jacek Cygan: Piosenka „Jestem kobietą” w pewnym sensie jest o mnie

Jeden z najlepszych polskich tekściarzy jest gościem nowego odcinka Dwóch Światów.


2018.12.12

opublikował:

Jacek Cygan: Piosenka „Jestem kobietą” w pewnym sensie jest o mnie

fot. P. Tarasewicz

Czy łatwo jest napisać tekst do istniejącej muzyki? Jacek Cygan w nowym odcinku Dwóch Światów przyznaje, że czasami dostaje tak piękny utwór, że boi się, aby nie zepsuć go nieodpowiednim tekstem. Gość Artura Rawicza i Ralpha Kaminskiego przyznaje przy tym, że pisząc dla innych, często przekazuje cząstkę siebie. – Będziecie się śmiali, jak powiem, że piosenka „Jestem kobietą” jest o mnie. Ale to w pewnym sensie jest o mnie – przyznaje.

W niektórych utworach jest bardzo dużo ze mnie. „Czego może chcieć od życia taki gość jak ja” to jest o mnie – mówi cytując „Wypijmy za błędy” napisane dla Ryszarda Rynkowskiego. – A może „C’est la vie” (z repertuaru Andrzeja Zauchy – przyp. red.) też jest o mnie, bo jestem z takiej małej dzielnicy Sosnowca Niwki i to wszystko znam na skórze – dodaje. – W innych mniej. Może też trochę nawymyślałem w tych piosenkach, zwłaszcza dla kobiet. To jest bardzo kuszące dla autora, żeby stworzyć jakiś obrazek, który jest klimatyczny, ładnie płynie, ludzie się wzruszają – wyjaśnia.

Zapraszamy do obejrzenia godzinnej rozmowy Artura i Ralpha z jednym z najwybitniejszych polskich tekściarzy. Jacek Cygan ocenia teksty pisane przez raperów, wyjaśnia, dlaczego Dawid Podsiadło pisze tak samo jak Grzegorz Ciechowski oraz zdradza, z których swoich dzieł jest wybitnie dumny.

Polecane

Share This