Pomagamy zrozumieć hip-hop – donGURALesko gościem podcastu „Od Kimona do Maty”


2022.08.19

opublikował:

Pomagamy zrozumieć hip-hop – donGURALesko gościem podcastu „Od Kimona do Maty”

Scena wielkopolska podążała innym torem, niż reszta rapowej Polski. Na „Całkiem nowym obliczu” Slums Attack i „Prawdziwości dla gry” Killaz Group czuć było intensywność i wibracje gangsterskiej Kalifornii, z kolei na „Pierwszym oddechu” duet Da Blaze dumny jest ze swojego hermetyzmu. Gnieźnieńskie Camey Records rozwijało skrzydła, a Nagły Atak Spawacza podcinał je Liroyowi. Działo się dużo i intensywnie, więc tym bardziej zapraszamy do wysłuchania wspomnień donGURALesko i Deepa.

Dzięki współpracy Audioteki i CGM, której rezultatem jest podcast „Od Kimona do Maty: historia polskiego rapu” jest szansa nadrobić stracony czas, pokleić to, co do siebie pozornie nie pasuje. Nie mamy obrazu, mamy dźwięk, ale muzyki się przecież słucha, rap kręci się wokół słowa. Mamy motywację, by zanurzyć się w muzyce schyłkowego PRL-u i spróbować zastanowić się nad tym, czy ten rap początku lat 90. był przeszczepiony, czy może jednak miał z czego wykiełkować albo przynajmniej dostał glebę, w której prosto było mu się ukorzenić. Mamy szansę prześledzić ile z Numera, członka Warszafskiego Deszczu, funkującego lekkoducha najntisów i lat zerowych, do którego nie bez kozery przylepiła się dewiza „zawsze spoko”, znalazło się u jego spadkobierców – debiutującego w latach 10. Kuby Knapa, a potem u Szczyla, jednego z najciekawszych debiutów 2021 roku. Bez eksperymentów Kazika nie byłoby Ostrego, bez Ostrego nie byłoby Maty. To znaczy tworzyliby, jednak z pewnością nie tak samo. „Od Kimona do Maty” to nie jest historia judo, to spacer od szemranych dyskotek Franka Kimono do pełnych dymu balang na wiślanych schodkach z tekstów młodego Matczaka – pisał przed tygodniem we wprowadzeniu do cyklu Marcin Flint

Nowe odcinki podcastu będą się pojawiały w piątki o 10.00. Przez weekend każdy nowy odcinek będzie dostępny do odsłuchu za darmo w aplikacji Audioteki, a potem w ramach usługi Audioteka Klub. Pierwszy odcinek pozostaje darmowy przez cały czas, natomiast czwarty pojawi się w formie wideo na YouTube.

Nowych odcinków podcastu szukaj tutaj.

Polecane

Share This