22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Koncert

Bilety

22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

21-23 marca 2018 r., 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Lublinie

W dniach 21-23 marca 2018 r. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena ponownie zagości w Lublinie. Festiwal stwarza doskonałą okazję do zapoznania mieszkańców Lublina z bogatym repertuarem muzyki klasycznej wykonywanej przez najwybitniejsze zespoły z różnych zakątków świata. Jest również – w związku ze swą wysoką pozycją kulturotwórczą w Polsce i poza jej granicami – możliwością na wypromowanie Lublina i uplasowanie go w tym kontekście na czołowym miejscu względem innych miast. Podczas lubelskiej edycji festiwalu usłyszymy trzy światowej klasy zespoły, które zaprezentują przekrojowy program z repertuaru muzyki klasycznej. Koncerty odbędą się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz w lubelskiej Archikatedrze.

21 marca 2018 roku odbędzie się koncert specjalny z okazji 70. rocznicy powstania państwa Izrael i nawiązania polsko-izraelskich stosunków dyplomatycznych. W koncercie wystąpi jeden z najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia Szymon Nehring z orkiestrą Israel Camerata Orchestra Jerusalem pod dyrekcją Avnera Birona. Wspomniana orkiestra, wykonująca muzykę od barokowej po współczesną, jest jedną z najlepszych orkiestr kameralnych w Izraelu. Gościem drugiego dnia Festiwalu będzie orkiestra Buffalo Philharmonic, którą usłyszymy z uznanym pianistą Conradem Tao, pod dyrekcją JoAnn Falletty. Zespół wykona najlepsze utwory muzyki amerykańskiej z repertuaru George’a Gershwina i Leonarda Bernsteina. Z kolei 23 marca 2018 roku, w zabytkowych wnętrzach Archikatedry Lubelskiej, zaprezentuje się znakomity zespół Szymanowski Quartet, który wykona „Siedem Słów Chrystusa na Krzyżu” Josepha Haydna. Koncerty festiwalowe odbywają się w ramach lubelskich obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność”.

Partnerem lubelskiej edycji Festiwalu Wielkanocnego jest Miasto Lublin. Koncert Buffalo Philharmonic Orchestra odbywa się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Lubelska edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena realizowana jest w ramach współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena. Koncerty lubelskiej edycji Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena odbywają się pod patronatem honorowym ks. Arcybiskupa Metropolity Lubelskiego Stanisława Budzika.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, który po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku – upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (przez pierwsze 7 lat – w Krakowie) jest inny, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje Beethoven, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

Dyrektor Generalny Festiwalu, Elżbieta Penderecka, pozostaje konsekwentna w starannym doborze programu koncertów tak, aby prezentowane były w najlepszych interpretacjach i na najwyższym światowym poziomie. Wśród wybitnych artystów, którzy wystąpili na Festiwalu, wymienić można m.in. pianistów Garricka Ohlssona, Alexeia Lubimova, Piotra Anderszewskiego czy Rudolfa Buchbindera, wiolonczelistów: Borisa Pergamenchikowa, Arto Norasa i Davida Geringasa, skrzypków: Anne-Sophie Mutter, Gidona Kremera i Chee-Yun, śpiewaków: Gabrielę Benačkovą, Christiane Libor, Izabellę Kłosińską, Simona Estesa, Andreasa Schmidta i Wendy Nielsen, dyrygentów: Helmutha Rillinga, Christopha von Dohnányi, Sauliusa Sondeckisa, Johannesa Goritzkiego, Antoniego Wita i Jamesa Conlona; zespoły takie jak, Norddeutscher Rundfunk Orchester, Gächinger Kantorei i BachAkademie Stuttgart, I Sonatori de la Gioiosa Marca, Kremerata Baltica, Wiener Akademie, Saint Petersburg Hermitage Symphony Orchestra, Boston Baroque, BachAkademie Stuttgart, English Chamber Orchestra, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Sinfonia Varsovia, Shanghai Quartet czy Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Bilety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane