10 pamiętnych występów na Super Bowl

Rozgrzewka przed koncertem towarzyszącym niedzielnemu finałowi NFL.


2018.02.01

opublikował:

10 pamiętnych występów na Super Bowl

foto: mat. pras.

Jednym z najważniejszych wydarzeń zimy w Stanach Zjednoczonych jest finał Super Bowl, czyli gry o mistrzostwo kraju w futbolowej lidze NFL. Wydarzenie to przyciąga ogromną widownię telewizyjną liczoną w setkach milionów widzów. Reklamy emitowane w przerwie meczu często charakteryzują się ogromnymi budżetami, tradycją jest także coroczny występ gwiazdy świata muzyki. W oczekiwaniu na najbliższy weekend, kiedy w przerwie 52 Super Bowl wystąpi Justin Timberlake, prezentujemy Wam wybrane występy z przeszłości tej imprezy.

Przyzwyczajeni do obecnej popowej teraźniejszości będą zaskoczeni, ale w obecnej formule tzw. halftime show istnieje od stosunkowo niedawna. Co prawda występy muzyczne były częścią imprezy od samego początku w 1967 r., początkowo były to jednak głównie… orkiestry marszowe. Jedynymi rozpoznawalnymi wykonawcami występującymi w latach siedemdziesiątych byli Ella Fitzgerald i Andy Williams. Sytuacja uległa zmianie dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy NFL zdecydowała się na zaproszenie pierwszych gwiazd pop – boy bandu New Kids On The Block (1991 r.) i Glorii Estefan (1992 r.). Prawdziwa rewolucja zaczęła się jednak dopiero rok później.

1993 – Michael Jackson

NFL zdecydowało się na zaangażowanie Jacksona w 1992 r., kiedy konkurencyjna wobec transmisji telewizja Fox wyemitowała specjalny odcinek serialu In Living Color, skutecznie odbierając widzów Super Bowl. Od występu Jacksona – w tym okresie prawdopodobnie największej gwiazdy muzyki pop na świecie – rozpoczęła się nowa era w dziejach Halftime Show, co potwierdziły zauważalnie wyższe wyniki oglądalności telewizyjnej. Michael wykonał przede wszystkim świeże utwory – „Jam”, „Black Or White” i „Heal The World” – a także „Billie Jean”. W wykonaniu „We Are The World” artystę wspomógł dziecięcy chór.

2001 – Aerosmith i N’Sync

O tym występie warto wspomnieć chociażby dlatego, że był to pierwszy występ gwiazdy najbliższego Super Bowl podczas tej imprezy. Producentem Halftime Show po raz pierwszy było MTV, które postarało się, aby coś dla siebie mogli znaleźć fani zarówno rocka, popu, jak i R&B. Występy Aerosmith („I Don’t Want To Miss A Thing” i „Jaded”) przeplecione zostały piosenkami N’Sync („Bye Bye Bye” i „It’s Gonna Be Me”). Na deser obie formacje połączyły siły w nietypowym wykonaniu „Walk This Way”, a na scenie pojawili się także Britney Spears, Mary J. Blige i Nelly.

2004 – Janet Jackson, P. Diddy, Justin Timberlake i inni

Kolejny występ Justina, już w solowym wydaniu, okrył się niesławą. Timberlake nie był główną gwiazdą show – przed nim wystąpili P. Diddy, Nelly, Kid Rock i Janet Jackson, która miała dołączyć do Justina podczas finalnego wykonania „Rock Your Body”. Szok wywołał moment, kiedy w żywiołowym tańcu wokalista zerwał nagle z piosenkarki fragment ubrania, odsłaniając prawie nagą (zakrytą niewielką gwiazdką) pierś. Timberlake do dziś przekonuje, że zdarzenie było niezamierzonym wypadkiem.

2006 – The Rolling Stones

W ciągu ostatnich dwóch dekad NFL często decydowała się na zaproszenie wykonawców rockowych. Przed olbrzymią telewizyjną publicznością prezentowali się m.in. U2, Bruce Springsteen, Tom Petty, The Who, a także The Rolling Stones, którzy wystąpili podczas jubileuszowego, czterdziestego Super Bowl. Brytyjski zespół wykonał dwa spośród swoich największych przebojów – „Start Me Up” i „I Can’t Get No Satisfaction”, a także aktualny singiel – „Rough Justice”.

2007 – Prince

Dla Prince’a wykonywanie medleyów swoich hitów nie było niczym nadzwyczajnym, dlatego chętnie przystał na występ podczas Super Bowl. Oprócz trzech własnych utworów – „Let’s Go Crazy”, „Baby I’m A Star” oraz „Purple Rain” artysta zmieścił aż cztery covery – „We Will Rock You” Queen, „Proud Mary” Creedance Clearwater Revival, „All Along The Watchtower” Boba Dylana i „Best Of You” Foo Fighters. Artysta nawiązał nawet do przeszłości imprezy, zapraszając na scenę… orkiestry marszowe.

2013 – Beyonce

Pierwszy z dwóch występów Beyonce podczas Super Bowl miał miejsce w 2013 r. Miało to miejsce jeszcze przed premierą surprise albumu „Beyonce” w tym samym roku, dlatego piosenkarka wykonała głównie utwory ze swojej dotychczasowej solowej kariery („Crazy In Love”, „Baby Boy”) i piosenki z najnowszej w tym momencie płyty „4” („Love On Top” i „End Of Time”). Największą atrakcją była jednak reaktywacja grupy Destiny’s Child (z Kelly Rowland i Michelle Williams). Dziewczyny wykonały wspólnie „Bootylicious” i „Independent Women Part 1”, a także jeden utwór Beyonce – „Single Ladies”.

2014 – Bruno Mars

W okresie tego występu Bruno promował album „Unorthodox Jukebox”. Krążek reprezentowały dwa utwory – „Locked Out Of Heaven” i „Treasure”, ale Mars wykonał także piosenki z debiutu – „Just The Way You Are” i – dość niespodziewanie – nie bedące singlem „Runaway Baby”. Dla widzów nie będących fanami piosenkarza przygotowano gościnny udział zespołu Red Hot Chili Peppers, z którymi piosenkarz wykonał „Give It Away”. Krytykę wzbudził fakt, że muzycy wyraźnie grali z playbacku – jak wytłumaczono później, nie było warunków, by w krótkim czasie przygotować instrumenty, a nawet podłączyć je do prądu.

2015 – Katy Perry

Do Katy Perry, która pokonała w wyścigu o to wyróżnienie m.in. Rihannę, dołączyła na scenie dwójka gości – Lenny Kravitz i Missy Elliott. Raperka wykonała trzy własne kawałki – „Get Ur Freak On”, „Work It” oraz „Lose Control”. Lenny wspomógł ubraną w „ognisty” kostium Katy podczas „I Kissed A Girl”. Tabloidy największą uwagę poświęciły jednak przebranemu za rekina tancerzowi, którego ruchy w żaden sposób nie były zsynchronizowane z pozostałymi. Jak później twierdzili choreografowie, było to zamierzone i rzekomo inspirowane występem Scissors Sisters. Także w tym występie na scenie pojawiła się orkiestra.

2016 – Coldplay

W jubileuszowym, pięćdziesiątym Halftime Show na główną gwiazdę wybrano zespół Coldplay. Brytyjscy muzycy postanowili zaprosić na scenę nie tylko orkiestrę – ale i dwójkę artystów, którzy występowali już w przeszłości na scenie. Mieli być to Bruno Mars i Beyonce. Mars nie był początkowo przychylny tej idei, ale ostatecznie został przekonany przez Chrisa Martina i piosenkarkę. Występ zawierał przeboje zespołu z całego przekroju twórczości od „Yellow” przez „Clocks”, „Fix You”, „Up & Up”, „Viva La Vida” po „Paradise” i „Adventure Of A Lifetime”. Oprócz „Uptown Funk” Beyonce wykonała także nowy singiel „Formation” podczas politycznego występu z tancerzami przebranymi za członków ruchu Czarne Pantery.

2017 – Lady Gaga

Początkowo podczas Super Bowl miała wystąpić Adele, która jednak odrzuciła ofertę, przekonana, że jej muzyka nie pasuje do charakteru imprezy. Kiedy Lady Gaga ogłosiła, że wkrótce wyda nowy album, NFL rozpoczęła rozmowy na temat zaangażowania wokalistki w Super Bowl drugi rok z rzędu – w poprzedniej edycji Gaga zaśpiewała hymn narodowy. W ostatecznej setliście znalazła się tylko jedna nowa piosenka „Million Reasons”. Oprócz tego wykonane zostały także „Poker Face”, „Born This Way”, „Telephone”, „Just Dance” i „Bad Romance”. Gaga odwołała się także do patriotycznego duchu kibiców poprzez cover piosenki „God Bless America” i „This Land Is Your Land” Woody’ego Gunthrie.

Polecane

Share This