Afro Kolektyw wraca na dobre. Pierwszy singiel od dziewięciu lat już w sieci


2023.01.03

opublikował:

Afro Kolektyw wraca na dobre. Pierwszy singiel od dziewięciu lat już w sieci

fot. Karolina Szturomska

„ausser betrieb” to pierwszy od dziewięciu lat utwór kultowej hip-hopowej formacji Afro Kolektyw, a zarazem jej muzyczny „powrót do korzeni”. Nie mogło być inaczej, skoro reaktywacja odbywa się z udziałem muzyków uczestniczących w powstawaniu pierwszych płyt Afro. Piosenka zapowiada 6. album zespołu ,,Ostatnie słowo”, który ukaże się 24 lutego 2023 nakładem Thin Man Records i jest on już dostępny w pre-orderze. Utwór stanowi duchową kontynuację hitu „Trener Szewczyk” (2006), który pojawiał się w licznych podsumowaniach muzycznych roku oraz dekady. Jak wyjaśnia sam Afrojax:

Singiel mógłby mieć podtytuł „Eskapologia 2”, bo traktuje w zasadzie o uciekaniu w sytuacjach stresogennych; z tym że w „Trenerze Szewczyku” 20 lat temu usprawiedliwiałem się i dorobiłem do tego całą ideologię, dziś już jestem jednym wielkim wycofaniem i stać mnie tylko na rozpaczliwą, choć zabawną deskrypcję. Proszę się na mnie nie gniewać, kiedy spierdalam, kiedy mnie zaczyna nie być. To jednak nie poczucie wyższości, a wręcz przeciwnie. Tak to tłumaczę, bo umiem swoje lęki świetnie wytłumaczyć, a nawet próbować je wyśmiać, ale nie umiem ich zabić (bez intensywnej, uzależniającej farmakologii), zatem czy da się do nich po prostu przyzwyczaić? O tym, mam nadzieję, kiedyś, w „Eskapologii 3”. Bardzo dużo dają tu natomiast elementy melodyczne, zwłaszcza chóralny piętrowy refren, wykoncypowany i wykonany przez nasz nowy nabytek, czyli Basię Derlak (Chłopcy kontra Basia); która w żadnym razie nie jest tylko wokalistką, bo i współkomponuje, i – jak będziecie mieli okazję się przekonać także na żywo – jest najlepszą hypewoman na świecie.

Wybór właśnie tej piosenki na pierwszy singiel jest nieprzypadkowy, gdyż poza byciem openerem nadchodzącej płyty, stanowi on także „nowe otwarcie” w historii Afro Kolektywu. Po jej napisaniu muzycy zespołu z Afrojaxem na czele utwierdzili się w tym, że powrót na scenę ma sens. Natomiast fani z pewnością docenią zarówno ukłony w stronę klasycznych brzmień grupy, jak i podróże w nowe rejony muzyczne i tekstowe. Chwilę po premierze krążka Afro Kolektyw wyruszy w trasę, bilety trafią do sprzedaży lada moment poprzez Stage24.pl:

03.03 – Poznań – Pod Minogą
04.03 – Szczecin – After Ego
10.03 – Katowice – Rajzefiber
11.03 – Kraków – Paon
14.04 – Warszawa – Hydrozagadka
23.04 – Wrocław – Liverpool

Polecane

Share This