Amerykańska policja zabija sprzedawcę płyt, Jay Z reaguje i publikuje pierwszy utwór od trzech lat

W trakcie marszu przeciw brutalności policji zastrzelono pięciu funkcjonariuszy.


2016.07.11

opublikował:

Amerykańska policja zabija sprzedawcę płyt, Jay Z reaguje i publikuje pierwszy utwór od trzech lat

W miniony wtorek w mieście Baton Rouge w stanie Luizjana amerykańscy policjanci zastrzelili czarnoskórego sprzedawcę płyt CD. Chwilę przed śmiercią 37-letni Alton Sterling wyciągnął broń, przy wystraszyć nią bezdomnego zbierającego pieniądze. Dzień później w Saint Paul (Minnesota) policja zastrzeliła kolejnego czarnoskórego obywatela Philando Castile’a. Do tragedii doszło w trakcie kontroli drogowej. Żona ofiary zeznała, że Castile uprzedził policjantów, że posiada broń, po czym sięgnął do samochodu, by wyjąć z niego dokumenty. Policjanci przekonani, że Castile będzie do nich strzelał, postrzelili go. Philando Castile zmarł w szpitalu.

Obie tragedie sprowokowały Jaya Z do opublikowania utworu „spiritual”. To pierwsze premierowe nagranie rapera od czasu wydania płyty „Magna Carta… Holy Grail” w 2013 roku. Stworzyłem ten utwór jakiś czas temu, ale nie dokończyłem go. Punch (szef TDE – przyp. red.) powiedział mi, że powinienem opublikować go po śmierci Mike’a Browna, ale odpowiedziałem mu: „Ten problem zawsze będzie istotny”. Boli mnie to, że wiedziałem, że jego śmierć wcale nie będzie ostatnią. Błogosławieństwa dla wszystkich rodzin, które straciły swoich ukochanych z powodu brutalności policji – napisał przy okazji publikacji nagrania Jay Z. Utworu można posłuchać w TIDALU.

W czwartek ulicami Dallas przeszedł marsz zorganizowany przez członków ruchu Black Lives Matter. W jego marszu doszło do ataku, w wyniku którego zginęło pięciu policjantów ochraniających pochód. Siedmiu kolejnych policjantów oraz dwoje cywilów trafiło do szpitala z ranami postrzałowymi. Według oficjalnych informacji, życiu rannych nie zagraża niebezpieczeństwo. Burmistrz Dallas Mike Rawlings w trakcie konferencji prasowej przyznał, że policjanci padli ofiarami ataku zorganizowanego przez snajperów.

{facebook}

 

Polecane

Share This