Bałkański funk i polskie reggae w Stodole

29 stycznia w warszawskiej Stodole zagrają: Dubioza Kolektiv, Senk Że, Power Of Trinity i KaCeZet & Fundamenty.


2012.01.29

opublikował:

Bałkański funk i polskie reggae w Stodole

KIEDY: 29.01, godz. 18:30

GDZIE: Stodoła, Warszawa, Batorego 10

ZA ILE: 35/42 PLNKUP BILETY: 
DUBIOZA KOLEKTIV

Grupa powstała w 2003 roku , ich debiutancki album wydany rok później, we współpracy z legendarnym śpiewakiem reggae Benjaminem Zaphanajah i  przy wsparciu muzyków z formacji Fun-Da-mental , zapowiadał nową jakość na rynku muzycznym. Kolejne albumy Dubiozy ugruntowały tylko pozycję tej bośniackiej formacji. W 2011 ukazała się szósta płyta tego kolektywu, mającego już status kultowego zespołu na Bałkanach i w częsci Europy.  Najwyższy czas by Polska poznała  ten muzyczny fenomen jakim jest Dubioza Kolektiv.  Ich muzyka to   nadzwyczajna fuzja stylów: reggae, ska, funk czy punk, z dubstepowymi wstawkami  w otoczeniu nowoczesnej elektroniki. Ich żywiołowe koncerty zostają na długo w pamięci, genialne rytmy, charyzmatyczni  wokaliści oraz  szaleńczy sceniczny show nie pozwala oderwać uwagi od zespołu.
SENK ŻE (CINQ G)

To pierwszy polski dancehallowy zespół istniejący od 2003 roku. Grupę powołał Tomasz Konca/ jeden z pierwszych promotorów muzyki dancehall w Polsce, założyciel legendarnej  grupy Tramsmisja/. Debiutancka płyta Panama, została okrzyknięta mianem wydarzenia, a kolejny album z autorskimi wersjami przebojów Mieczysława Fogga, wywołał sensację. Grupa gościła we wszystkich mediach, a album Fogga Ragga, otrzymał główną nagrodę Złotego Liścia Retro IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek  Retro. Trzecia płyta Juma, wydana również w podwójnej, limitowanej wersji, ugruntowała pozycję Senk Że na polskim rynku. Zespół  wystąpił na znaczących festiwalach, zagrał mnóstwo koncertów w całej Polsce, a ich wystąpienia sceniczne , przesycone nieokiełznaną energią, poczuciem humoru i doskonałymi umiejętnościami nawiązywania bezpośredniego kontaktu z publicznością, sprawiły, że grupa ma oddaną i wierną rzeszę fanów. Koncert w radiowej Trójce stał się wydarzeniem, gdyż grupa porwała do tańca zgromadzoną tam, zazwyczaj siedzącą, publiczność. Zdjęcie Senk Że było na okładkach City Magazine oraz  Dlaczego.W listopadzie 2010, nakładem wydawnictwa Funkydub, ukazała się kolejna , długo oczekiwana, płyta Senk Że, zatytułowana Mocna 4.

Przypomnijmy wywiad Artur Rawicz vs Tomek Konca, w którym pada wiele słów dotyczących koncertu w Stodole:
POWER OF TRINITY

Łódzka grupa, której znakiem rozpoznawczym jest mieszanie pozytywnych brzmień reggae z mocniejszym rockowym uderzeniem. Ich debiutancki album „11”, ukazał się w 2007.

Bajecznie rytmiczna, charyzmatyczna, z lekką dewiacją w stronę reggae, o cudownych melodiach muzyka, bardzo szybko zyskała popularność . Zespół pojawił się na wielu festiwalach, m.in. Union of Rock Węgorzewo, Camerimage, Ostróda Reggae Festiwal, Beer Fest Belgrad czy Eska Rock Tour.

Nowy album Power Of Trinity to „Loccomotiv” z października ubiegłego roku. Znajduje się tam 12 energetycznych utworów, łączących ostre brzmienia gitar, dub, alternatywne melodie oraz niebanalne teksty. Płyta jest zbiorem obserwacji i odczuć, czasem tematy są błahe, a czasem śmiertelnie poważne.
KACEZET & FUNDAMENTY:

Mimo wyraźnych inspiracji tymi gatunkami, brzmienia Fundamentów nie da się łatwo zamknąć w szufladce. Warstwę muzyczną cechuje prostota formy. Kompozycje są zgrabne, zaczepiają chwytliwymi ale nie tandetnymi melodiami.W nagraniach zostały wykorzystane głównie instrumenty akustyczne, co nadało brzmieniu kameralności.

Wielkim atutem tych prostych piosenek jest warstwa liryczna.

KaceZet pokazuje wielki styl, sypiąc z rękawa grami słownymi i błyskotliwymi porównaniami. Bez wysiłku bawi się akcentem, nadając polskiemu językowi unikalną melodykę. W zgrabny sposób opowiada o sprawach istotnych i trudnych, (Fundamentalnych) unikając jednocześnie wpadnięcia w pułapki patosu czy banału. Dzięki swej szczerości, bezpośredniości i luzowi, potrafi wystąpić wobec słuchacza z pozycji dobrego przyjaciela, dbającego o nasze powodzenie.


Polecane

Share This