Bombino w październiku w Stodole

Artysta będzie promował tegoroczny krążek "Nomad".


2013.09.09

opublikował:

Bombino w październiku w Stodole

21 października Stodoła zostanie przeniesiona w orientalny klimat spalonej słońcem Sahary, gdy na scenę wkroczy niezwykły artysta – Bombino. Omar Moctar to pochodzący z Nigru wokalista i gitarzysta. Bombino wywodzi się z plemienia Tuaregów, jednego z ludów berberyjskich, wychowywał się w okolicach miasta Agadez. W roku 1990, z powodu zamieszek związanych z powstaniem Tuaregów, zmuszony był jednak opuścić strony z których pochodził i udać się wraz z rodziną do Algierii. Podczas jednej z wizyt krewni pozostawili Omarowi gitarę, która oczarowała nastoletniego wówczas chłopca. Wraz z przyjaciółmi oglądał wtedy nagrania Jimiego Hendriksa i Marka Knopflera, starając się naśladować ich styl. Omar pracował wówczas jako pasterz i długie godziny spędzone na doglądaniu zwierząt poświęcał na ćwiczenie gry na instrumencie. W połączeniu z tekstami opowiadającymi o burzliwych losach nomadów, zaowocowało to wykształceniem unikatowego stylu Bombino, który nazwać można „pustynnym bluesem”.

W 1997 Omar powrócił do Agadezu i rozpoczął karierę profesjonalnego wykonawcy, występując w licznych zespołach. Rok 2007 przyniósł jednak kolejne zamieszki. Rząd zakazał wtedy w całym kraju gry na gitarze, uważając instrument za symbol rebelii. Dwóch muzyków z którymi Bombino współpracował zostało straconych, a sam Omara zmuszony był kolejny raz udać się na wygnanie. W 2009, po roku poszukiwań, odnalazł go w Burkina Faso producent filmowy Ron Wyman, który został oczarowany odnalezioną w czasie podróży po Afryce kasetą z nagraniami Bombino. Wyman zaprosił go do pojawienia się w filmie dokumentalnym o Tuaregach, a w 2011 przyczynił się do wydania solowego albumu Bombino, zatytułowanego Agadez, który zadebiutował na szczycie światowej listy iTunes. W następstwie Omar wyruszył w obszerną trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych i Europie, a wiele z jego występów było w całości wyprzedanych. Rozgłos jaki zyskał Bombino przyciągnął do niego innych artystów, między innymi Dana Auerbacha z zespołu The Black Keys. W 2012 Auerbach zajął się produkcją drugiego solowego krążka Bombino, który pod tytułem „Nomad” ukazał się nakładem wytwórni Nonesuch Records 2 kwietnia 2013. Od tamtego czasu Artysta zapraszamy był na liczne międzynarodowe festiwale, jego występy poprzedzały także koncerty takich gwiazd jak Robert Plant, Amadou & Mariam, czy Gogol Bordello.

Bombino zaprezentuje swój materiał polskiej publiczności 21 października 2013 w Klubie Stodoła.

Miejsca stojące: 69 pln w przedsprzedaży, 77 pln w dniu koncertu

do kupienia w kasie Klubu Stodoła (Warszawa ul. Batorego 10) i TicketClubie (Warszawa, ul. Bracka 25 – Księgarnia i Salon muzyczny Traffic Club);

Sprzedaż internetowa: www.stodola.pl.

Polecane

Share This