Bono opowiada swoją historię

Poznaliśmy datę premiery autobiografii wokalisty U2.


2021.05.12

opublikował:

Bono opowiada swoją historię

fot. John Hewson

1 listopada światowej premiery doczeka się autobiografia Bono, jednego z największych rockmanów w historii, frontmana U2, artysty i aktywisty. Książka zatytułowana „Surrender” ukaże się tego samego dnia w 15 krajach na całym świecie. Wydawnictwo dostępne będzie w twardej okładce oraz w formie audiobooka czytanego przez samego Bono.

Choć życie i kariera Bono zostały szczegółowo opisane, w „Surrender” to Bono chwyta za pióro i po raz pierwszy spisuje swoje historie. W swoim unikatowym stylu opowiada o dorastaniu w Dublinie, nagłej śmieci matki, gdy miał 14 lat, o swej wielkiej podróży z U2, o aktywizmie na rzecz walki z AIDS i skrajnym ubóstwem. Ze szczerością, autorefleksją i humorem Bono otwiera się, przybliżając swoją rodzinę, przyjaciół oraz wiarę, które podtrzymywały go na duchu, stawiały przed nim wyzwania i kształtowały go.

„Surrender” opatrzono podtytułem „40 Songs, One Story”. W ten sposób książka podzielona została na 40 rozdziałów, z których każdy nosi tytuł za jedną z piosenek U2. Na potrzeby wydawnictwa Bono przygotował także 40 oryginalnych rysunków. Jeden z nich został przekształcony w animację, którą dopełnia narracja gwiazdora. Wideo promuje nadchodzącą książkę i rozdział „Out of Control”, w którym rockman opowiada o tym, jak powstał pierwszy singiel U2 wydany dokładnie 40 lat temu, w dniu 18. urodzin Bono, 10 maja 1978 roku.

Całą pasję, jaką Bono wnosi do swojej muzyki i życia, przelewa również na strony książki – mówi Reagan Arthur, wydawca i redaktor „Surrender”. – Siedem lat temu inna legenda, nieżyjący już redaktor Knopfa, Sonny Mehta, nabył prawa do tych wspomnień, ponieważ wiedział, że Bono wpisuje się w tradycję literackich irlandzkich opowiadaczy. Mieliśmy to szczęście, że znaleźliśmy notatki Sonny’ego z wczesnej wersji rękopisu. Jeszcze większym szczęściem jest to, że Bono nie tylko ma do opowiedzenia pełną dramaturgii osobistą historię, ale jest też naprawdę utalentowanym pisarzem. „Surrender” to szczery, intymny, nonszalancki i głęboki, olśniewający pamiętnik niezwykłego życia.

Kiedy zacząłem pisać tę książkę, miałem nadzieję, że uda mi się szczegółowo nakreślić to, co wcześniej tylko szkicowałem w piosenkach – komentuje Bono. – Ludzi, miejsca i możliwości w moim życiu. Poddanie się (tytułowe „Surrender”) to słowo, które ma dla mnie ogromne znaczenie. Dorastając w Irlandii w latach 70., pełen buntu, z uniesionymi pięściami (w sensie muzycznym), nie byłem za pan brat z tym słowem. Pojawiło się dopiero, kiedy zacząłem zbierać myśli do książki. Wciąż zmagam się z tym najbardziej pokornym z poleceń. W zespole, małżeństwie, w mojej wierze, w byciu aktywistą. Poddanie się to opowieść o braku postępu u jednego z pielgrzymów… Z niezłą dawką dobrej zabawy.

Bono urodził się jako Paul David Hewson w Dublinie. W szkole poznał The Edge’a, Larry’ego Mullena Jr. i Adama Claytona, z którymi w 1978 roku założył grupę U2. W 1980 roku kwartet wydał pierwszy album „Boy”. Do tej pory U2 wydali czternaście studyjnych płyt, które sprzedały się w 157 milionach egzemplarzy na całym świecie. Rekordowa seria występów zespołu – „360° Tour (2009-2011)” – pozostaje najlepiej zarabiającą trasą koncertową wszech czasów. U2 zdobyło wiele nagród, w tym 22 statuetki Grammy – więcej niż jakikolwiek inny duet lub grupa. Irlandczycy otrzymali również nominację do Oscara i nagrodę Ambasadora Sumienia Amnesty International. W 2005 roku zespół U2 został wprowadzony do Rock & Roll Hall of Fame.

Poza swoja działalnością w U2, Bono słynie z bycia zaangażowanym aktywistą. Był liderem kampanii Jubilee 2000 „Drop the Debt”, a następnie zajął się walką z HIV/AIDS i skrajnym ubóstwem, współtworząc siostrzane organizacje ONE i (RED). ONE to ruch milionów ludzi zaangażowanych w walkę ze skrajnym ubóstwem i chorobami, którym można zapobiec. W ramach tej organizacji Bono lobbował u głów państw i władz na całym świecie, przyczyniając się do uchwalenia programów, takich jak amerykański PEPFAR AIDS, które w ciągu ostatnich dwudziestu lat pomogły uratować dziesiątki milionów istnień ludzkich. (RED) współpracuje z firmami w celu zwiększenia świadomości społecznej na temat kryzysu związanego z AIDS i zwiększenia zaangażowania, także finansowego, wielkich korporacji. Organizacja do tej pory wygenerowała ponad 700 milionów dolarów dla Globalnego Funduszu na leczenie i zapobieganie AIDS w Afryce. Od 2020 roku ONE i (RED) walczą również z wirusem COVID-19 i jego wpływem na kraje rozwijające się.

W 2016 roku Bono został współzałożycielem Rise Fund, funduszu inwestycyjnego, który lokuje kapitał w firmach, które wprowadzają pozytywne zmiany społeczne i środowiskowe zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Bono otrzymał wiele nagród za swoją muzykę i aktywizm, w tym Freedom of the City of Dublin (wraz z U2), Medal Honorowy Pablo Nerudy w Chile, Légion d’honneur od rządu francuskiego, honorowy tytuł szlachecki Wielkiej Brytanii, Fulbright Prize for International Understanding oraz tytuł Osoby Roku magazynu „TIME” (wraz z Billem i Melindą Gatesami). Mieszka w Dublinie z żoną Ali Hewson.

Polecane

Share This