Bono wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem Coldplay nie jest grupą rockową

Co na to Chris Martin i jego koledzy?


2024.05.14

opublikował:

Bono wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem Coldplay nie jest grupą rockową

fot. John Hewson

Rozmawianie o gatunkach muzycznych w 2024 r. nie jest proste. W muzyce powiedziano już tak dużo, że artyści chcący pokazać świeże podejście do tematu, łączą, style bądź rozwadniają je.

Grupy występujące na scenie od lat ewoluują, często znacznie oddalając się brzmienia i estetyki ze swoich początków. Mimo to często nie mogą wyrwać się z szufladek, do których ktoś wsadził je przy okazji pierwszej płyty i trzyma tam wbrew jakiejkolwiek logice. Do zespołów, których dotyczy ten problem, z pewnością można zaliczyć Coldplay. Dowodzona przez Chrisa Martina grupa przez niektórych nadal jest nazywana rockową, choć technicznie rzecz ujmując to określenie od lat nie przystoi do jej twórczości.

SPRAWDŹ TAKŻE: Holenderska telewizja parodiuje występ swojego zdyskwalifikowanego uczestnika Eurowizji

Wygląda na to, że Bono postanowił rozprawić się z mitem „rockowego Coldplaya”. W wywiadzie udzielonym na potrzeby „Music Uncovered: The Genius of Coldplay” stacji BBC, artysta zasugerował, by nie nazywać zespołu Martina rockowym.

Powinienem zaznaczyć, że to nie jest rockowy zespół. Mam nadzieję, że to oczywiste. W ich muzyce jest coś znacznie bardziej interesującego, jak u The Isley Brothers. Nie powinni być oceniani przez pryzmat zasad rockowych. Większość rockowych grup kieruje się gniewem. Muzyka Coldplay ma inne źródła, co najlepiej pokazuje piosenka „Clocks” – ocenił Bono.

Polecane

Share This