Bruno Schulz i Chaplin&Chapman w Warszawie

Dwie legendy niezalu na jednej scenie


2010.11.16

opublikował:

Bruno Schulz i Chaplin&Chapman w Warszawie

Już w najbliższy czwartek (18 listopada) w klubie Sen Pszczoły w Warszawie (ul. Inżynierska 3) na jednej scenie pojawią się: jedna z najciekawszych polskich grup alternatywnych – Bruno Schulz oraz muzycy legendarnego, post-punk`owego składu DHM tworzący obecnie pod szyldem Chaplin&Chapman. Bilety 10/15. Początek 21.00.


BRUNO SCHULZ

W kwietniu 2010, zaledwie rok po ostatnim wydawnictwie, nakładem S.P RECORDS ukazał się trzeci krążek grupy Bruno Schulz zatytułowany „Nowy lepszy człowiek”. Materiał zarejestrowany został w Manximum Records Studio w Łodzi. Realizacją dźwięku zajął się Michał Marciniak. Miks i mastering poszły w ręce Tomasza Bonarowskiego. NLC to album o wiele bardziej przyjazny od poprzedniego (Europa Wschodnia – SP Records 2009) jednak nie pozbawiony charakterystycznego dla zespołu ładunku emocjonalnego i kompozytorskich eksperymentów. Patronat nad płytą objęło Polskie Radio Euro. W Myspace Polska po premierze albumu napisano „Gdyby Joy Division nadal istniało, to pewnie graliby tak jak oni. Nowa płyta, bogatsze brzmienie i to uczucie, że Polak potrafi.” Pierwszym singlem pilotującym płytę, który już w lutym trafił do rozgłośni radiowych był utwór „Szybki świat”, który dotarł do 2 miejsca Listy Przebojów Radia Eska Rock.

W recenzji płyty, w sierpniowym numerze miesięcznika Teraz Rock możemy przeczytać między innymi: „Gdyby utwór „Szybki Świat” nagrał zespół Placebo, miałby szansę stać się wielkim przebojem. Takiej lekkości nie było na poprzedniej płycie.” Obecnie anteny radiowe zdobywa kolejny singiel z płyty – utwór „Laura”.

Zespół Bruno Schulz został założony wiosną 2003 roku. W 2007 zadebiutowali płytą „Ekspresje, depresje, euforie” (Luna Music). W lutym 2009 ukazała się druga płyta grupy zatytułowana „Europa wschodnia”. Budząca pewne kontrowersje nazwa to wyraz ich głębokiego zauroczenia rodzajem wrażliwości i atmosferą prozy oraz grafik artysty z Drohobycza. Twórczość zespołu to jednak, jak sami twierdzą, zaledwie draśnięcie, maleńkie otarcie się o ten niepowtarzalny schulzowski świat.

Bruno Schulz tworzą: Karol Stolarek – wokal, elektronika, teksty; Marcin Regucki – gitary; Wit Zarębski – bas; Wojtek Czyszczoń – perkusja.

Więcej na:

www.brunoschulz.pl

Chaplin&Chapman

Chaplin&Chapman powstał na przełomie 2009/2010 w Puławach z inicjatywy Jennego z DHM. Oprócz niego zespół tworzą Mykoła (bas), Ściera (bębny) i Sanchez (również ex-DHM, wokal, teksty). Jest to mocna muzyka post-punkowa z wyraźnym uwielbieniem transu. Właśnie przygotowali demo, z którego utwory da się już usłyszeć w niektórych stacjach radiowych.

Macierzysty DHM był jedną z najważniejszych post-punkowych grup w Polsce. Zespół stworzył własny niepowtarzalny styl i brzmienie oparte o delikatną melodykę z tłem ze ściany surowych dźwięków. Trans, czad i melodia to paradygmaty przyjęte przez DHM w warstwie muzycznej. Lirycznie natomiast zespół eksplorował obszary dotyczące kondycji jednostki obarczonej egzystencjalnym czy mistycznym (bardziej niż społecznym) kontekstem.

W 2003 roku DHM wydali album „Disco Heine Medina” (Furia Musica). Płyta została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę zarówno krajową jak i zagraniczną. W 2005 roku zespół zakończył pracę nad produkcją krążka „dehumanizacja?”, który ukazał się nakładem wytwórni Nosie Annoys (dawny Pop Noise) i zebrał znakomite recenzje nie tylko wśród polskich dziennikarzy.

Legenda undergroundu Mick Mercer, piszący o gitarowej muzyce od czasu eksplozji punkrocka na Wyspach, nazwał „dehumanizację?” najlepszą postpunkową płytą 2005 roku na świecie. Do singlowego utworu „Nie jestem kontrolowany” został nakręcony klip, który emitowany był regularnie w kilku stacjach telewizyjnych.

Kawałki z płyty publikowane były na składankach dołączanych do pism muzycznych w Niemczech, Włoszech i Polsce. DHM pojawił również się na wydanej przez Kuka Records, w maju 2007 roku płycie „Warszawa. Tribute to Joy Division”, na którą nagrali utwór „Transmission”.

 

W 2009 Sanchez (śpiew, słowa) i Jenny (gitara, muzyka) czyli trzon zespołu DHM zakładają grupę Chaplin&Chapman.

Bruno Schulz i Chaplin&Chapman

Miejsce: Sen Pszczoły (ul. Inżynierska 3)

18.11.2010 (czwartek), godz. 21.00

bilety: 10/15

Polecane

Share This