Clannad wraca do Polski


2013.08.01

opublikował:

Clannad wraca do Polski

W styczniu przyszłego roku Irlandczycy zagrają w Polsce aż cztery koncerty – w Zabrzu, w Poznaniu i w Warszawie. Bilety na każdy z występów są już w sprzedaży. Oto rozpiska koncertów w naszym kraju:

28 stycznia 2014, Zabrze, Dom Muzyki i Tańca

29 stycznia 2014, Poznań, MTP – Sala Ziemi

30 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła

31 stycznia 2014, Warszawa, Klub Stodoła

 

Ceny biletów na poszczególne koncerty:

Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu: 149 PLN, 129 PLN, 109 PLN

MTP, Sala Ziemi w Poznaniu: 149 PLN, 129 PLN

Klub Stodoła w Warszawie: 149 PLN, 129 PLN

Clannad to irlandzki zespół, który ma w dorobku takie utwory jak: „Theme From Harry’s Game”, „In A Lifetime”, „I Will Find You”. Zespół nagrał też cenioną ścieżkę dźwiękową do serialu telewizyjnego „Robin Of Sherwood”. W 2013 roku przypada 40 rocznica założenia grupy.

W ciągu czterech dekad swojej kariery Clannad tworzył muzykę splatającą tradycję z nowoczesnością, przeszłość z przyszłością. Dzięki hipnotyzującym wokalom i muzyce, która na długo pozostaje w sercu i w myślach, zespół sprzedał ponad 15 milionów płyt na całym świecie, zdobywając wiele prestiżowych nagród, wydając przeszło 15 albumów studyjnych.

Leo Brennan, który był właścicielem lokalnego pubu, miał dziewięcioro dzieci. Spośród nich trójka (Maire, Pol i Ciaran) w młodym wieku zaczęła śpiewać i grać w ojcowskim lokalu. W krótkim czasie przyłączyli się do nich wujowie Padraig i Noel Dugannowie, dokładając do brzmienia zespołu głównie tradycyjno-irlandzki akompaniament.

Pierwszy sukces zespołu przyszedł pod koniec 1982 roku w Wielkiej Brytanii, po premierze dramatu „Gra Harry`ego”. Mimo iż cały tekst zaśpiewany został po irlandzku, utwór trafił na szczyty brytyjskich list przebojów. To nie był natychmiastowy sukces, choć zespół miał już kilka lat koncertowania i sześć albumów na swoim koncie.

„Theme From Harry’s Game” był  utworem przełomowym, podbijającym listy przebojów w całej Europie. Został tez wykorzystany w kampanii reklamowej marki Volkswagen. Ich muzyka była wykorzystana w niezwykle popularnej serii telewizyjnej „Robin z Sherwood” oraz jako ścieżka dźwiękowa do wielu filmów, między innymi „Ostatni Mohikanin” czy „Czas Patriotów”.

W roku 1985 Clannad wydał dwój najbardziej mistyczny i mesmeryczny album – „Macalla”. Brzmienie tego albumu można określić jako połączenie mocniejszego i elektronicznego brzmienia z głosem Maire, który zdaje się błądzić pomiędzy melancholią a skrajną radością.

Przyjaźń pomiędzy Clannadem a innym irlandzkim zespołem – U2 – zaowocowała utworem „In a Lifetime” śpiewanym w duecie z Bono.

Polecane

Share This