Co Jest Grane Festival – Sokół feat. Pono i BOKKA dołączają do składu

Do imprezy pozostał niespełna miesiąc.


2023.05.19

opublikował:

Co Jest Grane Festival – Sokół feat. Pono i BOKKA dołączają do składu

fot. Kamil Kotarba

Podczas dwóch dni Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw czeka nas 12 wspaniałych koncertów topowych artystek i artystów reprezentujących najróżniejsze style muzyczne. Usłyszymy jedyną w swoim rodzaju Nosowską, barwną Margaret oraz energetyczny Women’s Voices Kolektyw, którego skład poznamy już wkrótce. Zagra także, nagrodzony w tym roku aż pięcioma Fryderykami, ulubieniec publiczności – Mrozu. Usłyszymy dużo rapu zarówno w wykonaniu młodych i niezwykle popularnych Tymka i Bedoesa 2115, jak i Sokoła i Pono świętujących 15 lat na scenie. Pojawią się także: Baranovski, najbardziej tajemniczy polski zespół sceny elektronicznej, czyli Bokka oraz Matylda/Łukasiewicz, czyli Matylda Damięcką oraz Radek Łukasiewicz.

Jak zwykle uczestnicy mogą liczyć na swobodną piknikową atmosferę, z której słynie Co Jest Grane Festival, ciekawe spotkania i rozmowy z twórcami, strefę dla rodzin z dziećmi, a także najlepsze foodtracki z kuchnią z całego świata. Tegoroczna edycji Co Jest Grane Festival & Women’s Voices Kolektyw odbędzie się w piątek i w sobotę 16 i 17 czerwca w nowej lokalizacji w Parku na terenie Ośrodka Wawelska (dawna Skra) przy ul. Wawelskiej 5 w Warszawie.

Podobnie jak w zeszłym roku, na Co Jest Grane Festival znowu zagości specjalny projekt muzyczny w wykonaniu Kolektywu Women’s Voices pod przewodnictwem Pauliny Przybysz. Każdego festiwalowego dnia w programie pojawi się niezwykły koncert, w ramach którego zaprezentuje się eklektyczna kobieca reprezentacja rodzimej sceny muzycznej. Artystki, które na co dzień chadzają różnymi muzycznymi szlakami, staną na jednej scenie zapraszając nas w niecodzienną muzyczną podróż.

O ARTYSTKACH I ARTYSTACH

SOKÓŁ FEAT. PONO
Twórczość Sokoła i Pono można uznać za jedną z ważniejszych w polskim rapie, do której spore grono fanów posiada wielki sentyment. Duet stawiał swoje pierwsze wspólne muzyczne kroki ponad ćwierć wieku temu pod nazwą TPWC (Trzecie Pokolenie Warszawskiej Colendy). Później byli założycielami ZIP Składu, grupy uznawanej za kultową w polskim hip-hopie. Zaczynali undergroundowo, nagrywając kawałki w małym, nieprofesjonalnym studiu na tyłach sklepu muzycznego. Robili to dla siebie, ale nagrania szybko rozeszły się w Warszawie – wtedy jeszcze bez internetu, przegrywane z kasety na kasetę. Szybko zostali zauważeni i już chwilę po nagraniu pierwszych utworów zagrali support przed RUN DMC. Drogi obu Panów na jakiś czas się rozeszły, aż do 2007 roku, kiedy ukazała się ich pierwsza wspólna płyta „Teraz pieniądz w cenie”, na której znalazła się piosenka „W aucie”. W promującym go teledysku wystąpili aktorzy Piotr Fronczewski (pod pseudonimem Franek Kimono) oraz Stefan Friedmann. Piosenka przyniosła raperom ogromną rozpoznawalność i popularność nawet poza środowiskiem hip-hopowym. Później ukazały się też równie popularne kompozycje jak „Zajarany życiem”, „Poczekalnia dusz” czy „Uderz w puchara”. Dziś duet Sokół / Pono to swoista instytucja w polskim hip-hopie. Na Co Jest Grane Festival uczczą 15-lecie wspólnego grania.

BOKKA
Wpisują się w ciekawy moment tej bardziej klubowej i elektronicznej sceny muzycznej, kiedy to w drugiej dekadzie tego stulecia zaczęły zasilać ją zespoły, bez kompleksów mogące rywalizować o względy słuchaczy i słuchaczek zorientowanych na bardziej nieoczywiste, syntetyczne brzmienia. To był okres, kiedy ukazywały się pierwsze albumy długogrające takich formacji jak Kamp!, Rebeka, The Dumplings czy Rysy. Ale w wypadku Bokki trzeba dodać, że są intrygującym zjawiskiem na polskiej scenie ze względu na to, że nie wiadomo kim są, bowiem twarze skrywane są pod maskami. Zespół nie potrzebował imion i nazwisk, by wykreować unikatową nie tylko w skali rodzimego rynku tożsamość. Mają na koncie cztery świetnie przyjęte albumy, nominacje do Fryderyków, a ich twórczość polecało wiele zagranicznych mediów, w tym prestiżowy magazyn Pitchfork. Poza nieszablonowym podejściem do wizerunku, znakiem rozpoznawalnym zespołu jest wykorzystywanie nietuzinkowego, często składającego się z przypadkowych przedmiotów instrumentarium. A także wolty stylistyczne kolejnych ich wydawnictw. Na tym ostatnim, wydanym w 2022 roku Bokka powraca w zupełnie nowej odsłonie, prezentując tajemniczy i apokaliptyczny album „Blood Moon”. Płyta, stworzona na podstawie scenariusza filmowego, zabiera słuchacza w fikcyjną podróż do dnia końca świata.

BILETY:
Going.pl, eBilet.pl, Empik Bilety, Biletomat i kicket.com.

W sprzedaży pierwsze pule karnetów:
– bilet jednodniowy – od 159 zł
– karnet dwudniowy – od 259

Bilety dla dzieci:
– z posiadania biletów zwolnione są dzieci do lat 5.
– od 6 do 12 roku życia obowiązuje zniżka 50% ceny biletu.
Bilety dla osób z niepełnosprawnościami:
– w sytuacji, gdy Uczestnikiem Imprezy jest osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności wraz z osobą towarzyszącą – opiekunem, Organizatorzy zwalniają opiekuna od obowiązku zakupu Biletu, z tym zastrzeżeniem, iż opiekun ma prawo do bezpłatnego wstępu na Teren Imprezy i przebywania na Terenie Imprezy wyłącznie w obecności osoby niepełnosprawnej (warunkiem udziału w Imprezie osoby niepełnosprawnej jest nabycie przez nią Biletu). Okazanie dokumentu orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu, o którym mowa powyżej, następować będzie przy wejściu na Imprezę za wyraźną i dobrowolną zgodą osoby niepełnosprawnej. Liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych jest ograniczona. W celu zakupu biletów dla osób z niepełnosprawnościami z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności prosimy o kontakt mailowy pod adresem – niepelnosprawni@ebilet.pl.

CO JEST GRANE FESTIVAL & WOMEN’S VOICES KOLEKTYW
WARSZAWA
Park na terenie Ośrodka Wawelska (dawna Skra) przy ul. Wawelskiej 5
16-17 CZERWCA 2023 (PIĄTEK I SOBOTA)

Polecane

Share This