Czas na roczne podsumowanie Olisu. Rap w odwrocie w 2022

W czołówce nie brakuje niespodzianek.


2023.02.21

opublikował:

Czas na roczne podsumowanie Olisu. Rap w odwrocie w 2022

Foto: @piotr_tarasewicz / @cgm.pl

Związek Producentów Audio Video zaprezentował roczne podsumowanie sprzedaży płyt na nośnikach fizycznych (OLiS). W tym roku przyniosło ono sporą niespodziankę – w czołowej piątce nie ma ani jednego rapowego wydawnictwa.

Podsumowanie sprzedaży fizycznej albumów zdominowane jest przez polskich wykonawców, a zdecydowaną liderką jest sanah, która w pierwszej dziesiątce umieściła wszystkie cztery swoje albumy, zaczynając od miejsca pierwszego, które należy do „Uczty”, wydanej w kwietniu 2022 roku. Pozostałe jej wydawnictwa zajęły kolejno miejsca: „Irenka” – 3., „sanah śpiewa Poezyje” – 5., „Królowa dram” – 8. Pozostałe jedno miejsce na podium przypadło Dawidowi Podsiadło, który z albumem „Lata dwudzieste” uplasował się na pozycji drugiej.

Pierwsze hip-hopowe wydawnictwo znalazło się na miejscu 6. i jest to album „Hotel Maffija 2” przygotowany przez raperów z kolektywu SB Maffija. Artyści spoza Polski, w pierwszej setce rocznego podsumowania, łącznie zajęli 29 pozycji, a najwyższą lokatę wypracował Harry Styles, który z albumem „Harry’s House” zajął miejsce 10. Kolejnym zagranicznym twórcą w zestawieniu jest k-popowy boysband BTS, którego wydawnictwo „Proof” zajmuje pozycję 20. Trzeci najlepiej sprzedający się album zagraniczny to wydawnictwo „Nevermind” Nirvany, które zajmuje miejsce 25.

We wszystkich 52 notowaniach, które zostały opublikowane w roku ubiegłym, pojawiły się łącznie 364 nowości – to o 55 mniej niż przed rokiem, a trzy albumy były notowane na każdej liście i są to „Irenka” i Królowa dram” sanah oraz kompilacja „Męskie Granie Orkiestra 2021”.

Oto czołowa dziesiątka:

1. sanah – Uczta
2. Dawid Podsiadło – Lata dwudzieste
3. sanah – Irenka
4. Różni wykonawcy – Męskie Granie Orkiestra 2021
5. sanah – sanah śpiewa Poezyje
6. SB Maffija – Hotel Maffija 2
7. Szpaku – Dom dla zmyślonych przyjaciół pana Mateusza
8. sanah – Królowa dram
9. White 2115 – Pretty Boy
10. Harry Styles – Harry’s House

Polecane

Share This