Czerwone Kaptury na mikrofonie

Share Tweet Z okazji Dnia Czerwonego Kapturka przedstawiamy materiał poświęcony


2016.07.19

opublikował:

Czerwone Kaptury na mikrofonie

Z okazji Dnia Czerwonego Kapturka przedstawiamy materiał poświęcony raperom w czerwonych kapturach.

Geneza:

Jest rok 1971, Campton, jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Los Angeles. Na ulicach niepodzielnie rządzą gangsterzy z Crips, uważanego w tamtym czasie za największy gang w historii LA, jednak wydarzenia z grudnia 71 odwracają bieg historii. Mowa o rozboju Cripsów, który zakończył się zabiciem czarnoskórego mężczyzny z broni maszynowej. Game opowiada o tym zdarzeniu w skicie łączącym utwory „Gang Bang Anyway” oraz „The Ghetto” na „The Documentary 2.5”. W tamtej chwili narodził się gang Bloods, który był swoistą opozycją dla Cripsów. Żądni zemsty Bloods zaczęli krwawą krucjatę, która po dziś dzień zjednoczyła około 15000 członków i posłała do grobów wielu ludzi.

Na przełomie lat w szeregach obu gangów znajdowali swoje miejsce również raperzy. Z racji przypadającego na 19 lipca Dnia Czerwonego Kapturka, chcemy przedstawić wał czołówkę MC-s przynależnych do Bloods.

The Game, a dokładnie Jayceon Taylor urodzony w LA. Początkowo mieszkał w La Brea, jednak później wraz z rodziną przeniósł się do Campton, gdzie dorastał. Rodzina Game’a rozpadła się, gdy miał pięć lat, kolejnych osiem spędził w rodzinie zastępczej. Dopiero w wieku 14 lat wrócił do prawdziwej rodziny. Wychowywał się na terytorium kontrolowanym przez Crips, jednak w bardzo młodym wieku trafił do Bloods. Chciał naśladować starszego, brata który dowodził jednym z gangów przynależnych Bloodsom. W szkole sprawiał problemy, co skutkowało tym, że młody Taylor trafił na ulicę, gdzie handlował narkotykami. w roku 2001 został wielokrotnie postrzelony w klatkę piersiową, a po wyjściu ze szpitala postanowił zostać raperem.

B-Real, właściwie Louis Freese. Urodzony 2 czerwca 1970 w LA. Wychowywał się w South Gate, a później w South Central. W trakcie nauki w szkole średniej Lynwood High School poznał przyszłych członków grupy Cypress Hill. Nazwa zespołu wywodziła się z przynależności do pododziału gangu Bloods, który nazywał się „Cypress Hill 99”. Do gangu wcielił go kumpel ze szkoły i zespołu EZ (Israel Lopez). Louis zajmował się handlem narkotykami, pewnego dnia został postrzelony w płuco. Pobyt w szpitalu dał Freese’owi do myślenia. Po wyjściu ze szpitala podobnie jak The Game uznał, że lepiej zamienić gangsterkę na muzykę.

Lil’ Wayne, czyli Dwayne Michael Carter, Jr., ur. 27 września 1982 w Nowym Orleanie. Nowy Orlean, miasto Hollygrove. Pierwsza połowa lat 90.. Młody MC Lil’ Wayne rapuje na osiedlowych imprezach. Podczas jednej z nich zostaje dostrzeżony przez członków grupy U.N.L.V., która nagrywała kawałki dla Cash Money Records. W ten sposób w wieku 12 lat Carter wydał swoją pierwszą płytę razem z BG. Z upływem czasu zainteresowanie rapem nasiliło się, a wciąż młody Lil’ Wayne zaczął pokazywać swoją przynależność do gangu. Pewnego razu postrzelił się podczas zabawy pistoletem ojczyma Reginalda „Rabbit” Cartera. Ojczym trafił przez to do więzienia na pół roku. Krótko po wyjściu został porwany i zamordowany. Od tamtego momentu wychowaniem rapera zajął się gangster Baby. Lil’ Wayne ma wytatuowane na piersi słowa „Bang Bang” upamiętniające jego wypadek, na ręce ma także słowo „Rabbit”, a na twarzy trzy łzy upamiętniające ojczyma.

Birdman, właściwie Bryan Williams znany tez jako Baby, urodzony 15 lutego 1969 w Nowym Orleanie. Gangster w roku 1991 razem z bratem Ronaldem założył wytwórnie Cash Money Records, która wydawała m.in Lil’ Wayne’a, który był dla niego jak rodzony syn. Pod pseudonimem „Baby” Birdman nagrał kilka albumów z Mannie Freshem, z którym założył duet Big Tymers. Po kłótniach o pieniądze członków Cash Money wytwórnia straciła swoją moc, a Birdmanowi pozostał tylko Lil’ Wayne. W 2007 Birdman wydał solową płytę, na której pojawił się m.in. Rick Ross.

Kendrick Lamar – Kendrick Lamar Duckworth, ur. 17 czerwca w Compton. W wieku ośmiu lat wystąpił u boku Tupaca Shakura w teledysku do utworu „California Love”. Kiedy miał 16 lat zadebiutował jako K. Dot z mixtapem pt. „Youngest Head Nigga In Charg”. W roku 2009 został zauważony przez Lil’ Wayne’a i wydał mixtape „C4”. Wkrótce potem zmienił pseudonim na Kendrick Lamar, pod którym występuje do dzisiaj. Kendrick w swoich wywiadach zawsze podkreśla, że pochodzi z Compton.

 

Polecane

Share This