Czesław Mozil zaśpiewa przy hutniczym piecu

Artysta wystąpi w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła.


2012.09.18

opublikował:

Czesław Mozil zaśpiewa przy hutniczym piecu

Czesław Mozil, lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa i juror emitowanego przez telewizję TVN programu „X-Factor, zaśpiewa… przy rozgrzanym do niemal 1200 stopni piecu hutniczym. To niezwykłe wydarzenie odbędzie się 6 października w krośnieńskim Centrum Dziedzictwa Szkła, które od ponad dwóch miesięcy organizuje występy w tej niezwykłej scenerii.

 

„Grajek” z telewizji

Czesława Mozila właściwie nie trzeba przedstawiać – lider jednego z najbardziej znanych zespołów, juror popularnego programu „X-Factor”. Choć w ostatnich latach na polskiej scenie muzycznej, czy szerzej – w polskim show-biznesie, osiągnął niemal wszystko, jednak z uporem powtarza, że nigdy nie uważał siebie za „gwiazdę”. O sobie mówi po prostu „muzyk”, lub „grajek”, który koncerty w kameralnych salach i domach kultury traktuje na równi ze scenami największych festiwali i sal koncertowych. Na poparcie tych słów w ostatnich latach odbył muzyczną wędrówkę po antypodach kraju mającą utrzymać balans pomiędzy telewizyjną popularnością Czesława a jego artystyczną działalnością. Koncerty w ramach tzw. Solo Actu odbywały się w niewielkich miastach czy miasteczkach. Popularność projektu sprawiła, że cały czas jest on kontynuowany i to właśnie z nim artysta zawita początkiem października do krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła.

Czesław Mozil szerokiej publiczności znany jest z radia i telewizji. O sobie mówi jednak „muzyk” lub po prostu „grajek”.

Najgorętsza scena w kraju

Koncert w Krośnie będzie niezwykły przynajmniej z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że miasto bardzo długo czekało na występ Czesława. Mimo, że w latach 2002-2006 artysta wraz z grupą Tesco Value odwiedził je aż 5 razy, jednak jako Czesław Śpiewa jeszcze tu nie koncertował. W sobotę 6 października wreszcie tam zagra. 

Występ odbędzie się w nowo otwartym Centrum Dziedzictwa Szkła w ramach projektu Kulturalny Piec, który jest niezwykłym i jedynym w Polsce połączeniem wydarzeń artystycznych z prezentacją sztuki tworzenia szkła. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są koncerty w pracowni hutniczej placówki, tuż obok rozgrzanego do temperatury ok. 1200 stopni Celsjusza pieca szklarskiego. To co wyróżnia koncerty w krośnieńskim Centrum to także fakt, że na „scenie” prezentują się jednocześnie tak naprawdę dwa zespoły artystów – muzycy oraz formujący szkło hutnicy. Sala pomieścić może widownię na maksymalnie 100 osób. W pracowni odbyło się już kilkanaście koncertów. Artyści, którzy mieli okazję tu wystąpić podkreślają wyjątkowy klimat i scenerię miejsca. Gorąca atmosfera i bliskość pieca sprawiają, że jest to chyba najgorętsza „scena” w Polsce – mówi Stefan Dziadosz, prezes Centrum Dziedzictwa Szkła.

Koncerty przy piecu hutniczym odbywają się od dwóch miesięcy. Za każdym razem jest to niezwykłe wydarzenie.

Solo Act na hutniczych deskach

Na hutniczym podeście Centrum Dziedzictwa Szkła Czesław Mozil wystąpi z projektem solowym. Solo Act dedykowany jest właśnie takim miejscom jak pracownia Centrum – niewielkim, kameralnym, w których trudno jest zmieścić rozbudowany zespół. Repertuar tych niezwykłych występów zawiera największe przeboje z płyty „Debiut” i „POP” oraz kompozycje z najnowszego albumu „Czesław Śpiewa Miłosza”. Każdy z utworów poprzedzają opowieści o genezie jego powstania oraz autobiograficzne wyznania artysty. Solowe występy Czesława Mozila to także pokaz mistrzowskiej gry na fortepianie i akordeonie. Absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej oraz zdeklarowany miłośnik walczyków, z lekkością improwizuje melodie swoich utworów udowadniając, że muzyka klasyczna wcale nie musi być nudna. Wprost przeciwnie, klasyczne inspiracje łączą się tutaj z awangardową fantazją, folkowymi klimatami, punkowym wigorem i poetyckim nastrojem. Dlatego na próżno szukać etykietek i łatwych formułek opisujących solowe koncerty Czesława Mozila. Podobnie jest z koncertami przy piecu, których atmosferę ciężko opowiedzieć. Stałym punktem ich programu są m.in. podejmowane po występie przez artystów próby tzw. wydmuchiwaniu szkła. Mamy nadzieję, że uda nam się namówić na to także Czesława Mozila. Świetnie wpisze się to w charakter jego Solo Actu. Na pewno będzie to niezapomniane wydarzenie – zapowiada Dziadosz.

Koncert odbędzie się 6 października 2012 r. w pracowni hutniczej Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie przy ulicy Blich 2. Początek o godz. 20.30, wejście od godziny 20.00. Bilety można kupić w recepcji obiektu. W przedsprzedaży kosztują one 55 zł, w dniu koncertu 65 zł. Nie prowadzona jest rezerwacja biletów. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 13 44 400 31.

Polecane

Share This