Dlaczego Paluch opuścił wytwórnię i założył własną?


2020.12.04

opublikował:

Dlaczego Paluch opuścił wytwórnię i założył własną?

fot. mat. pras.

Dziś oficjalna premiera „To nie jest hip-hop. Rozmowy III”. Jednym z 15 rozmówców Jacka Balińskiego i Bartka Strowskiego w nowej odsłonie ich publikacji jest Paluch. W przekrojowym wywiadzie Paluch wyjaśnia, dlaczego po wydaniu legalnego debiutu zdecydował się rozstać z labelem, z którym współpracował i założył własny.

„Pewniak” wyszedł w Fonografice, które to wydawnictwo nie dało nam nic, a zabrało wszystko. Stwierdziłem: „Aha, czyli tak to wygląda; to ja stąd spi***alam” (śmiech). To był jedyny album, którego nie wydałem samodzielnie, ale po czasie nie żałuję tamtego doświadczenia. Dzięki temu po raz pierwszy jakkolwiek zetknąłem się z biznesem fonograficznym i dowiedziałem się, jak on naprawdę funkcjonuje – wspomina Paluch.

Sprawdź też: Paluch rozwiewa wszystkie wątpliwości na temat Szpaka

Raper przyznaje, że „Pewniak” okazał się komercyjną porażką. Krążek nie dotarł do dużej liczby słuchaczy, dlatego mimo dobrego przyjęcia nie zapewnił raperowi niczego poza tym, że – jak mówi – „zagrał parę lokalnych koncertów i parę osób powiedziało mu, że spoko rapy”.

Blisko 350-stronicowa książka „To nie jest hip-hop. Rozmowy III” powstała na bazie aż 75 godzin nagrań. Rozmówcami jej autorów poza Paluchem byli 600V, Bonson, Eldo, Ero, Mateusz Jędrzejewicz, Kali, Kuba Knap, Witek Michalak, Peja, Rahim, The Returners, Sarius, Spisek Jednego i Bartłomiej Walczuk.

Polecane

Share This