Dziś w Warszawie Jazz na Starówce

Koncert The Globetrotters - gradka dla fanów world – ethno music i indonezyjskiego mistrza perkusjonaliów


2010.07.10

opublikował:

Dziś w Warszawie Jazz na Starówce

Koncert Quincy Jones Presents The Alfredo Rodriguez Trio zainaugurował w W- wie jeden z najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce, XVI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. W tę sobotę druga odsłona festiwalu, wystąpi NIPPY NOYA & GLOBETROTTERS.

The Globetrotters. World Ethno Jazz w najlepszym wydaniu z udziałem światowej sławy perkusjonisty. To rewelacyjny, oryginalny zespół o nietypowym instrumentarium i brzmieniu, wykorzystujący różnorodne stylicznie gatunki muzyki. Ten koncert to gradka dla fanów world – ethno music i indonezyjskiego mistrza perkusjonaliów.

Nietypowy skład instrumentalny, brzmienie zespołu polegające na wykorzystaniu różnych, odległych stylistycznie gatunków muzycznych jak funk, r&b, jazz, etno, fusion stanowi o bardzo oryginalnym obliczu tego znakomitego zespołu.

W ciągu dziesięciu lat działalności zespół zagrał już około 350!!! koncertów w Polsce i zagranicą i wydał znakomite płyty: „The Globetrotters”, „Fairy Tales of the Trees”, „Both Sides”(„All You Want” przez 16 tygodni gościła na „Trójkowej Liście Przebojów” Marka Niedźwieckiego), „Stop Don`t Talk”.

Nippy Noya. Jeden z najwybitniejszych perkusjonistów. Egzotyczne instrumenty zbiera podczas licznych podróży po całym świecie. Jest mistrzem w grze na kalimbie, instrumencie afrykańskiego pochodzenia. Grał z największymi gwiazdami jazzu, rocka, i muzyki pop jak m. in. : S. Getz, J. McLaughlin, B. Cobham, The Animals, A. Gilberto, R. Brecker, M. Brecker, B. Cobham, S. Getz, E. Watts. Występował na największych festiwalach jazzowych: „Montreux Jazz”, „North Sea Jazz”, „Jazz Jatra”, „Cannes”, „Berliner Jazztage”, „Jazz Jatra”. Jest również wykładowcą AM w Enskede w Holandii.

Kuba Badach. Znakomity wokalista o unikalnym głosie… Jako 12 latek przygodę z muzyką rozrywkową rozpoczął w 1988 r od międzynarodowego musicallu „PEACE CHILD” pod kierownictwem Wiesława Pieregorólki. Otrzymał pierwszą lokatę w High School w USA oraz ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Współpracował z M. Szcześniakiem, A. Zauchą, K. Gaertner, R. Jansonem. Jako producent,  kompozytor i aranżer na stałe współpracuje z grupą „Polucjanci” i z zespołem „The Globetrotters”.

Bernard Maseli. Mistrz wibrafonu, kompozytor, aranżer, producent. Karierę muzyczną rozpoczął z zespołem z Walk Away. Koncertował na największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. Odbył trasy koncertowe z Urszulą Dudziak, współpracował z zespołem ” Young Power,  z pianistą Zbigniewem Jakubkiem założył ceniony duet pod nazwą „BACK IN”, od 1995 współpracuje z Krzysztofem Ścierańskim jako Music Painters. Współpracował z takimi muzykami jak m.in.: Michał Urbaniak, Dean Brown,  Mike Stern, Eric Marienthal. Od wielu lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł doktora. Nagrał ponad czterdzieści płyt.

Jerzy Główczewski. Znakomity saksofonista, flecista. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Obecnie wykładowca klasy saksofonu tej uczelni. Współpacował z super grupą Ergo Band i Grażyną Łobaszewską, Jarkiem Śmietaną i EXTRA BALL, Alex Bandem, z którym dokonał wielu nagrań płytowych i telewizyjnych, akompaniując znanym wykonawcom na festiwalach w Sopocie i Opolu. Muzyk wielu nagrań muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera.

***

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności festiwal jazzowy w Polsce. Festiwal – wizytówka artystyczna stolicy oraz atrakcja turystyczna dla melomanów, turystów z Polski i zagranicy.

Przez 15 lat istnienia zgromadził imponujące pół miliona zróżnicowanej wiekowo publiczności. Jeden koncert festiwalowy przyciąga 3, 4 tysiące ludzi, a jedna edycja około 40 tys. odbiorców. To jeden z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie, podczas którego, bezpłatnie publiczność ma okazję posłuchać międzynarodowych i polskich gwiazd jazzu. Festiwal od lat obecny jest w najważniejszych polskich mediach. Spot z festiwalu ukazał się w BBC World i CNN, TV Deutche Welle zrealizowała reportaż z festiwalu.

Tylko w ostatnich latach wystąpiły na festiwalu międzynarodowe gwiazdy jazzu jak m.in.: David Murray, Archie Sheep, Richard Galliano, Chico Freeman, Dino Saluzzi, Tony Lakatos, Kenny Wheeler, Paul Brody, Bobo Stenson, Avishai Cohen, Marilyn Mazur.

Krzysztof Wojciechowski, Iwona Strzelczyk Wojciechowska – Fundacja Jazz Art. – organizatorzy festiwalu: „Od początku przyświecała nam idea prezentowania różnorodnych nurtów i stylów w jazzie, bo też wieloma barwami mieni się współczesny jazz. Tegoroczna, XVI edycja festiwalu będzie również niezwykle ciekawa. Gwiazdy i premiery – znakomite koncerty przez całe lato zagoszczą w Warszawie. Wspaniała atmosfera, publiczność, stali fani, owacje dla artystów i autografy gwiazd to stałe elementy festiwalu. Tradycyjnie festiwal będzie zróżnicowany stylistycznie, od latin jazzu i flamenco, mainstreamu, Word – ethno music, soulu, R&B po modern jazz. Będą 3 premiery z USA, bo dobry festiwal „żyje premierami„.

Program festiwalu

10 lipca

Nippy Noya & The Globetrotters

Rewelacyjny i oryginalny zespół o nietypowym instrumentarium, brzmieniu – wykorzystujący różnorodne stylistycznie gatunki muzyki, gradka dla fanów world- ethno music i indonezyjskiego mistrza perkusjonaliów.

17 lipca

Grace Kelly Quintet – Moods Changes

Premiera! Wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce „The Princess of Jazz”, amerykańska saksofonistka, wokalistka, 18 letnie „cudowne dziecko”, występuje w najważniejszych miejscach, zadziwia ilością prestiżowych nagród i pochwał światowych gigantów z którymi koncertuje jak Dave Brubeck, Phil Woods, Lee Konitz.

24 lipca

Robin McKelle Quintet – Mess Around

Premiera. Po raz pierwszy w W-wie znakomita amerykańska wokalistka o brzmieniu głosu porównywana z Ellą Fitzgerald, z najnowszym albumem, uczta dla fanów soulu, R&B i jazzu lat 60.

31 lipca

Andrzej Jagodziński Trio – Jazz i Chopin „Sonata B- moll”

Premiera. Polska gwiazda jazzu, wybitny pianista, aranżer, niekwestionowany ambasador Chopina w wersji jazzowej, w nowym, specjalnym programie chopinowskim w 200- setną rocznicę Wielkiego Romantyka.

14 sierpnia

Yaron Herman Trio

Wydarzenie. Nazywany „współczesnym Keitt Jarrettem”, „szamanem fortepianu”, wybitny izraelski muzyk zaliczany do „unikalnych zjawisk w historii pianistyki”, wykorzystuje swoją „Real Time Composition” zadziwiając głębią i nowatorstwem muzycznych poszukiwań.

7 sierpnia

Marcin Wasilewski Trio

Jedna z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych znana jako Simple Acoustic Trio, podbijająca rynek europejski, muzycy znani z wybitnych nagrań z Tomaszem Stańko dla prestiżowego ECM z nowym projektem.

21 sierpnia

Włodek Pawlik Quartet – Rewers

„Vladimir Horowitz Jazzu”, jeden z najwybitniejszych pianistów, wybitny kompozytor, na 34 FPFF w Gdyni otrzymał Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej, indywidualną nagrodę za muzykę do filmu „Rewers” którą usłyszymy na festiwalu.

28 sierpnia

Sergio Pamies Quintet – Flamenco Jazz Project

Premiera. Wydarzenie. Po raz pierwszy w Polsce młody hiszpański wirtuoz fortepianu, mistrz ciekawego połączenia jazzu i flamenco w projekcie „Entre Amigos”.

Polecane

Share This