Fat Freddy`s Drop w Ostródzie!


2012.03.23

opublikował:

Fat Freddy`s Drop w Ostródzie!

Nie możemy sobie wyobrazić piękniejszego zakończenia koncertów tegorocznej edycji Ostróda Reggae Festival niż magia i niezwykle nastrojowe dźwięki zupełnie wyjątkowych gości – Fat Freddy’s Drop z Nowej Zelandii.

18.000 km dzielących Ostródę od Wellington nie stoi na przeszkodzie aby z dumą zaprezentować Wam prawdziwą ucztę wysublimowanych smaków reggae, dub, soul, funk, jazz, blues i elektroniki, która wyniosła tą największą gwiazdę Antypodów na muzyczne salony świata.

FAT FREDDY’S DROP

(Nowa Zelandia)

Ten sformowany w Wellington w 1999 roku siedmioosobowy zespół nigdy nie trzymał się ściśle partytury –  podstawą jego istnienia jest twórcza improwizacja.

Ich muzyka czerpie inspiracje z całego leksykonu czarnej muzyki. Wypełnione soulem wokalizy i jazzowe harmonie zderzają się z taśmowymi pogłosami i podparte są sekcją rytmiczną, która tak samo komfortowo wypełnia pulsujące techniczne pejzaże jak i korzenne, reggaeowo-bluesowe przestrzenie.

Jedną z dobrych stron pochodzenia z daleka od centrum wydarzeń i bycia pozbawionym obciążenia długą historią muzyki jest to, że nie czujemy się utkwieni w jednym określonym stylu czy podejściu do tworzenia” – mówi założyciel grupy DJ Fitchie, producent i mistrz MPC.

Seria legendarnych już festiwalowych koncertów stworzyła grunt pod wydanie debiutanckiego albumu “Based On A True Story”. Wydana w 2005 roku płyta spotkała się z niebywałą falą pozytywnej krytyki i poparcia publiczności, powodując, że do dziś jest to najlepiej sprzedająca się niezależnie wydana płyta w Nowej Zelandii (9-krotna platyna). Na przestrzeni lat 2005/2006 Fat Freddy’s Drop zdobyli też siedem nagród nowozelandzkiego przemysłu muzycznego.

Uwielbiani w Wielkiej Brytanii przez tak wpływowych DJ’ów jak Gilles Peterson czy Charlie Gillett trafili na Glastonbury, WOMAD czy Sonar, zagrali wiele wyprzedanych tras oraz nawiązali współpracę z Sonar Kollektiv.

Na swojej drugiej studyjnej płycie “Dr Boondigga & The Big BW” (2009) ich piosenki przeszły naturalną drogę od sceny do studia a sam zespół muzycznie posunął się do przodu, jeszcze głębiej grzebiąc w worku pełnym inspiracji.

To najlepiej sprzedająca się krajowa płyta 2009 roku, platyna zdobyta w 4 dni i ponownie siedem nagród nowozelandzkiej Akademii. Ostatnim wydawnictwem FFD jest koncertowy album “Live at Roundhouse” (2010) znakomicie oddający klimat niesamowitego koncertu w londyńskiej zajezdni kolejowej w 2008 roku.

Od samego początku istnienia żaden ich koncert nie wyglądał tak samo. Nie stanowi zaskoczenia fakt, że to granie na żywo jest tym co napędza zespół. Mają na swym koncie wiele pielgrzymek za siódmą górę. Międzynarodowy szacunek pozwala im być headlinerem wyprzedanych koncertów tylko dzięki krążącym o nich pozytywnym opiniom.

Fat Freddy’s Drop gościli w Polsce dwukrotnie, ostatni raz pozostawiając po sobie niezatarte wrażenia podczas Heineken Open ‘Er 2011. W Ostródzie są trzecim wykonawcą reprezentującym scenę kraju kiwi po Cornerstone Roots (2010) oraz Katchafire (2011).

Wyżej (i dalej) nie możemy już sięgnąć – dodają organizatorzy festiwalu.

Członkowie zespołu

Fitchie aka MU/Chris Faiumu – MPC

Joe Dukie aka Dallas Tamaira – wokal i teksty

Do¬bie Blaze aka Iain Gordon – klawisze

Jetlag Johnson aka Tehimana Kerr – gitara

Tony Chang aka Toby Laing – trąbka

Hopepa aka Joe Lindsay – puzon & tuba

Chopper Reedz aka Scott Towers – saksofon

Ostróda Reggae Festival odbędzie się w dniach 9-12 sierpnia 2012 roku.

Polecane

Share This