Gang Albanii zmierza po diament?


2015.05.27

opublikował:

Gang Albanii zmierza po diament?

W miesiąc po premierze debiutancki album Gangu Albanii „Królowie życia” przekroczył pułap pozwalający mu na uzyskanie miana podwójnie platynowej płyty. Nie znaczy to oczywiście, że ze sklepowych półek zniknęło 60 tysięcy krążków Gangu Albanii. Według obowiązujących od roku zasad ZPAV kwalifikuje do wyróżnień także odsłuchy. Przelicznik jest prosty – 2500 odsłuchań równa się jednej sprzedanej płycie. 25 milionów odsłuchań da więc sprzedaż 10 tysięcy płyt. Tymczasem same klipy Gangu Albanii mają na YT łącznie 58 milionów wyświetleń, co po przeliczeniu da ponad 20 tysięcy sprzedanych płyt, a więc 1/3 łącznej liczby. A jeśli dodamy do tego odsłuchania poszczególnych utworów w wersjach audio nie tylko za pośrednictwem YouTube, ale też WiMP, Deezer i Spotify, proporcja będzie wyglądała jeszcze inaczej.

Oczywiście nie oznacza to, że „Królowie życia” się nie sprzedają. Album jest obecny na OLiS od czterech tygodni. W tym czasie dwukrotnie był n szczycie listy, raz na drugiej pozycji, a w ostatnim wydaniu na czwartej.

Wynik z pewnością będzie śrubowany, choć z pewnością już nie w tak imponującym tempie. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak planowana na lato druga płyta Gangu Albanii wpłynie na popularność „jedynki”. Może dać jej drugie życie, ale może też zahamować „podbijanie” wyniku.
Na razie „Królowie życia” dobijają do połowy drogi. Aby otrzymać status diamentowej, płyta musiałaby osiągnąć pułap 150 000 sprzedanych kopii (wliczając w to naturalnie streaming oraz sprzedaż digitalu). W 2015 w Polsce ZPAV przyznał jak dotąd trzy diamenty. W styczniu wyróżniono album „Comfort and Happiness” Dawida Podsiadło oraz „Mini World” francuskiej wokalistki Indili. W maju diamentu „dorobił się” album „Jestem” zespołu Bednarek.

Polecane

Share This