GIS rekomenduje odwołanie imprez masowych w Polsce

Co z zaplanowanymi na najbliższe tygodnie koncertami?


2020.03.09

opublikował:

GIS rekomenduje odwołanie imprez masowych w Polsce

fot. Karol Makurat / tarakum.pl

Po tym jak w kolejnych miastach organizatorzy zdecydowali się odwołać imprezy masowe, sytuacja ma szansę rozprzestrzenić się na cały kraj. Główny Inspektor Sanitarny wydał rekomendację, w której sugeruje, by odwołać imprezy masowe gromadzące powyżej 1000 osób. W najbliższych tygodniach czekają nas koncerty m.in. Dawida Podsiadły, Pezeta, Sokoła, PRO8L3Mu, Mura Masy, Santany czy Kreatora i Lamb Of God – liczba widzów na każdej z tych imprez zdecydowanie przekracza 1000 osób. Do tego dochodzą liczne wydarzenia sportowe. Czy dojdą one do skutku? Póki co brak radykalnych kroków, ale być może pojawią się one wkrótce.

W wyniku ustaleń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w dniu 8 marca 2020 roku, po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2, Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Organizacja imprez masowych każdorazowo podlega analizie pod kątem oceny ryzyka celem zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego uczestnikom. Decyzje podejmuje wojewoda, który może wystąpić o rekomendacje do Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a w wyjątkowych przypadkach (szczególnie skomplikowane okoliczności) do Głównego Inspektora Sanitarnego – czytamy w oświadczeniu GIS.

Po tym jak na Mazowszu stwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem, wojewoda mazowiecki przyznał, że może się to przełożyć na odwoływanie imprez.

Przygotowujemy się coraz bardziej poważnie do tego, żeby jednak znacząco ograniczyć możliwość organizacji wydarzeń o charakterze masowym z udziałem dużej liczby osób – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Konstanty Radziwiłł. To właśnie wojewodowie mają decydować o losach koncertów odbywających się na terenach swoich województw.

Polecane

Share This