Hania Rani zapowiada osobisty wybór najnowszych kompozycji do filmu, teatru i innych projektów

Nowy album Hani już wkrótce


2021.04.22

opublikował:

Hania Rani zapowiada osobisty wybór najnowszych kompozycji do filmu, teatru i innych projektów

fot. Karol Makurat / tarakum.pl

Pisanie muzyki do filmu i teatru zawsze zajmowało dużą część muzycznego świata Hani Rani. To także część procesu twórczego, kusząca dla słuchaczy poprzez swoja niedostępność, tam powstają utwory, których nie mieli możliwości usłyszeć, bo projekt nie dochodzi do skutku, muzyka nie trafia w całości na ścieżkę filmową, albo po prostu nie jest dostępna poza filmem czy sztuką.

„Soleil Pâle” jest projektem artystycznym, który powstał w wyniku współpracy pomiędzy Hanią Rani, reżyserem Neelsem Castillonem i duetem tanecznym Alt Take, opartym na improwizacji i spontaniczności.

Podstawą procesu twórczego była chęć powrotu do czerpania radości z obserwacji „tu i teraz”, bez planów na przyszłość. Muzyka, taniec i obraz wyrażają tę ulotną chwilę, której nie można powtórzyć, zrodzoną z zaufania, ruchu i intuicji.

Premiera „Music for Film and Theatre” już 18 czerwca (LP / CD / DL).

 

Wyjątkowy wieczór z Hanią Rani już w lipcu w warszawskim Amfiteatrze Parku Sowińskiego

Jedna z najbardziej zapracowanych artystek w Polsce. Jej ogromna wrażliwość zachwyca krytyków i słuchaczy w całej Europie. Od premiery swojego pierwszego albumu jest non-stop na walizkach, koncertując prawie na całym świecie. Tym razem zagra dla warszawskiej publiczności 17 lipca 2021.

Artystka została doceniona również w Polsce otrzymując liczne nagrody m.in. nagrodę Gazety Wyborczej Sanki (2019), przyznawaną przez dziennikarzy dla najciekawszej nowej twarzy na rodzimym rynku muzycznym, nominację do Paszportów Polityki, oraz Bestsellery EMPiKu „Odkrycie roku” otrzymała również pięć nominacji do nagrody Fryderyk 2020 i została nagrodzona czterema za Album Roku Alternatywa, Debiut Roku, Kompozytor Roku i Najlepsze Nowe Wykonanie z Melą Koteluk za utwór „Odprowadź”. Na 45. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała nagrodę za najlepszą muzykę do filmu Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”.

 

Muzyka Hani Rani reprezentuje nurt modern classic, który wyraża się poprzez nowe podejście do klasycznie znanych formuł muzycznych oraz zastosowań akustycznego instrumentarium. Kompozycje na fortepian solo zrodziły się z fascynacji artystki tym instrumentem oraz chęci zinterpretowania na własny sposób jego możliwości dźwiękowych i harmonicznych.

Jej premierowy album solowy „Esja” stanowi osobistą deklarację artystyczną.

– Dość ukrywania się za projektami i współpracą z innymi artystami. Po raz pierwszy, w końcu – po prostu ja, taka, jaka jestem – mówi artystka.

Album „Home” to dokończenie zdania, którego pierwszą część usłyszeliśmy na instrumentalnej „Esji”.

„Home” to historia miejsc, które stają się naszym domem czasem z przypadku, czasem z wyboru. To historia wyjścia z miejsca, które znamy i podróż, przypominająca tolkienowskie przygody Hobbita lub homerycką historię Odyseusza. „Home” to pytanie o szukanie przynależności, własnego kąta, historia o szczęściu ale i tęsknocie.

Podczas koncertu w Amfiteatrze w Parku Sowińskiego Hania zaprezentuje cały przekrój swojej twórczości.

Artystka wychowała się w Gdańsku, gdzie stawiała pierwsze kroki w szkole muzycznej. Następnie kontynuowała z powodzeniem swoją edukację na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i w Hanns Eisler Hochschule für Musik w Berlinie.

Początkowo widziała siebie w przyszłości jako muzyka klasycznego, jednak bardzo szybko zetknęła się z innymi gatunkami muzycznymi m.in. z jazzem i muzyką elektroniczną, co poszerzyło jej zainteresowania – jak sama mówi, „moje muzyczne playlisty to pomieszanie Chopina i Szostakowicza z Pink Floyd i Moderatem”.

Polecane

Share This