Hugo Race – człowiek od Nicka Cave`e w CDQ

Basista, gitarzysta i wokalista czyli "dobro narodowe Australii"


2009.10.21

opublikował:

Hugo Race – człowiek od Nicka Cave`e w CDQ

Już jutro (22 października) w warszawskim Centralnym Domu Qltury odbędzie się koncert, którego fani bluesa, rocka i alternatywy przegapić nie powinni. Centralną postacią na scenie będzie Hugo Race. Jeśli wydaje się Wam, że go nie znacie, to prawdopodobnie jesteście w błędzie…

Pochodzący z Australii Hugo Race, karierę muzyczną rozpoczynał w grupie Plays With Marionettes w 1982 roku. Dwa lata później do swojego nowego zespołu zaprosił go Nick Cave, który rozstał się z grupą The Birthday Party i przygotowywał się właśnie do rozpoczęcia kariery solowej. Cave pozyskał m.in. niemieckiego gitarzystę Blixę Bargelda – ten jednak grał również ze swoją macierzystą grupą Einstürzende Neubauten i nie od razu mógł podjąć współpracę z Nickiem. Właśnie na miejsce chwilowo nieobecnego Bargelda, Cave zaprosił Race`a.

Race nagrał razem z Nickiem Cave`m and The Bad Seeds pierwszą płytę zespołu – znakomitą „From Her To Eternity”. Po niespełna roku odszedł, jednak potem kilkakrotnie wspierał jeszcze Cave`a. Zagrał i zaśpiewał w kilku piosenkach na płytach: „Kicking Against The Pricks”, „Tender Pray”, oraz „Murder Ballads”.

Od 1985 roku Hugo Race występował  przez trzy lata wraz z grupą The Wreckery, a potem założył własny zespół True Spirit, który istnieje do dziś.

Jego maniakalna wersja bluesa bywa porównywana z Jonem Spencerem, Tomem Waitsem i oczywiście z Nickiem Cave`em. Henry Rollins określił go niegdyś mianem „jednego z bogactw narodowych Australii”. Rock, surowy blues, psychodelia, eksperymenty muzyczne, i oczywiście niezwykła atmosfera niepokoju – to podstawowe elementy cechujące muzykę tego wokalisty i gitarzysty z Antypodów.

Hugo śpiewa, gra na basie i gitarze. Udzielał się na wielu płytach swoich przyjaciół, m.in.: Micka Harleya – „Intoxicated Man”, oraz Roberta Forstera – „Danger in The Past”. Zagrał też w kilku filmach – u boku wokalisty INXS – Michaela Hutchence`a w „Space Dogs” i wraz z  Nickiem Cave`m w „Ghosts… Of The Civil Dead”.

Hugo Race & The True Spirit

support: ET Tumason

wstęp: 25

g. 20.00

22.10.2009

Warszawa, CDQ

Polecane

Share This